Garvard universitetining O‘sish laboratoriyasi Iqtisodiy murakkablik indeksi (ECI) natijalarini e’lon qildi. Ushbu indeks asosida mamlakatlarning texnologik murakkablik va eksport xilma-xilligi bo‘yicha reytingi tuzilgan.
Harvard Growth Lab (Garvard universitetining fanlararo loyihasi) tahlilchilari joriy yil aprel oyida 2023-yil ma’lumotlarini qo‘shib, iqtisodiy murakkablik atlasini yangiladi hamda dunyoning 133 ta iqtisodiyotini qamrab olgan Iqtisodiy murakkablik indeksi qiymati bo‘yicha mamlakatlar reytingini taqdim etdi.
O‘zbekiston iqtisodiy murakkablik reytingida o‘z o‘rnini sezilarli darajada yaxshilab, so‘nggi 5 yil ichida 25 pog‘onaga ko‘tarildi va 133 mamlakat orasida 80-o‘rinni egalladi.
Reytingda O‘zbekiston 80-o‘rinni, Turkiya 44-o‘rinni, Vetnam 53-o‘rinni, Qozog‘iston 84-o‘rinni (6 pog‘ona pastladi), Rossiya 94-o‘rinni (5 pog‘ona pastladi), Tojikiston 124-o‘rinni (5 pog‘ona ko‘tarildi), Turkmaniston 126-o‘rinni (12 pog‘ona pastladi) egalladi.
Birinchi uchlikka quyidagi davlatlar kirdi: 1-o‘rin - Shveysariya, 2-o‘rin - Yaponiya, 3-o‘rin - Singapur.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti barqaror o‘sishni namoyish etib, eksport yiliga o‘rtacha 20,5 foizga oshmoqda. Bu mintaqaning boshqa mamlakatlaridagi o‘sish sur’atlaridan ancha yuqori. Shu bilan birga, xomashyo resurslaridan tashqari tayyor mahsulotlar eksporti yiliga 21,9 foizga o‘sib, o‘rtacha jahon o‘sishidan o‘zib ketdi.
5 yil ichida eksportning o‘sishiga o‘rta darajada qayta ishlangan sanoat tovarlari eng katta hissa qo‘shmoqda. Ishlab chiqarish murakkab bo‘lgan mahsulotlar orasida transport vositalari (89%), sanoat uskunalari (77%), elektrotexnika (59%) bo‘yicha yuqori o‘sish sur’atlari kuzatilmoqda.
O‘zbekiston o‘zining eksport portfeliga 67 ta yangi mahsulot qo‘shdi. Bu 2,1 milliard dollar daromad keltirdi va diversifikatsiya hamda raqobatbardoshlikni oshirish bo‘yicha strategiya muvaffaqiyatli ekanini tasdiqladi. Ushbu mahsulotlar 2023 yilda aholi jon boshiga 59 dollar daromad keltirdi.
Harvard Growth Lab o‘tkazgan tahlilga ko‘ra, O‘zbekiston jahon bozorida raqobatbardosh ustunliklarga ega bo‘lgan 162 turdagi mahsulotga ega. Bu uning global iqtisodiyotdagi salohiyatini ko‘rsatadi.
2033 yilgacha iqtisodiy o‘sish prognozlari
2033 yilgacha O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘rtacha yillik o‘sishi 5,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda. Bu o‘sish sur’atlari bo‘yicha dunyoda ikkinchi o‘rin hisoblanadi.
Keyingi o‘n yillikda Vetnamda o‘rtacha yillik o‘sish sur’atlari 3,6 foizni, Tojikistonda - 4 foizni, Qirg‘izistonda - 3,9 foizni, Gruziyada - 3,6 foizni, Qozog‘istonda - 3,6 foizni, Armanistonda - 3,3 foizni, Bangladeshda - 3 foizni, Turkmanistonda - 2,7 foizni, Belarusda - 2,4 foizni, Ozarbayjonda - 2,2 foizni, Rossiyada - 1,1 foizni tashkil etadi.
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi kabi kam samarali sohalardan elektronika va mashinasozlik kabi yuqori samarali sohalarga resurslarni yo‘naltirish orqali iqtisodiyotni tarkibiy jihatdan isloh qilishni davom ettirmoqda.

Центр экономических исследований и реформ провел анализ Индекса экономической сложности Лаборатории роста Гарвардского университета. Согласно данным, экономика Узбекистана демонстрирует устойчивый рост, с увеличением экспорта в среднем на 20,5% в год, что значительно превышает темпы роста стран региона.
Лаборатория роста Гарвардского университета опубликовала результаты Индекса экономической сложности (ECI), на основе которого составлен рейтинг стран, основанный на технологической сложности и диверсификации экспорта.
Аналитики Harvard Growth Lab (междисциплинарный проект Гарвардского университета) в апреле текущего года обновили атлас экономической сложности, добавив данные за 2023 год и представили рэнкинг стран по значению Индекса экономической сложности, который включает 133 экономики мира.
Узбекистан значительно улучшил свои позиции в Рейтинге экономической сложности, поднявшись на 25 мест за последние 5 лет и заняв 80-е место среди 133 стран.
Узбекистан в рейтинге занял 80 место, Турция – 44 место, Вьетнам – 53 место, Казахстан - 84 место (потерял 6 позиций), РФ - 94 место (потеряла 5 позиций), Таджикистан - 124 место (улучшил на 5 позиций), Туркменистан - 126 место (потерял 12 позиций). В ТОП-3 стран вошли: 1-й -Швейцария, 2-й – Япония, 3-й – Сингапур.
Экономика страны демонстрирует устойчивый рост, с увеличением экспорта в среднем на 20,5% в год, что значительно превышает темпы роста в других странах региона. При этом, ненефтяной экспорт вырос на 21,9% в год, опережая среднемировой рост.
Наибольший вклад в рост экспорта за 5 лет вносят промышленные товары средних переделов. Среди более сложных в производстве продуктов высокие темпы роста по транспорту (89%), промышленному оборудованию (77%), электротехнике (59%).
Узбекистан добавил 67 новых продуктов в свой экспортный портфель, что принесло 2,1 миллиарда долларов и подтверждает успешную стратегию диверсификации и повышения конкурентоспособности. Эти продукты принесли 59 долларов дохода на душу населения в 2023 году.
По оценкам Harvard Growth Lab, Узбекистан располагает 162 видами продукции с конкурентными преимуществами на мировом рынке, что подчеркивает его потенциал в глобальной экономике.
Прогнозы экономического роста до 2033 года
Ожидается, что среднегодовой рост экономики Узбекистана до 2033 г. составит 5,6%, что является вторым в мире по темпам роста.
Во Вьетнаме среднегодовые темпы роста в ближайшее десятилетие составят 3,6%, Таджикистане – 4%, Кыргызстане – 3,9%, Грузии – 3,6%, Казахстане – 3,6%, Армении – 3,3%, Бангладеш – 3%, Туркменистане – 2,7%, Беларуси – 2,4%, Азербайджане – 2,2%, России – 1,1%.
Узбекистан продолжает работу над структурной трансформацией экономики, направляя ресурсы из менее производительных секторов, таких как сельское хозяйство, в более высокопроизводительные, такие как электроника и машиностроение.