O‘zbekiston tomoni 15 ta maktab qurish bo‘yicha YeTTB bilan o‘zaro kelishuvga erishdi
Samarqandda o‘tkazilayotgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Yevropa banki o‘rtasida 2022-yil 8-apreldagi PF-101-son Farmonda belgilab berilgan YeTTB ko‘magida davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida maktablarni rekonstruksiya qilish va jihozlash loyihalarini amalga oshirishga doir uch tomonlama Texnik yordam berish shartnomasi imzolandi.
Qayd etilishicha, bu boradagi o‘zaro hamkorlik ishlari 2021-yil Toshkent shahrida o‘tkazilgan O‘zbekiston iqtisodiy forumi doirasida boshlangan. Hamkorlik doirasida respublika hududlarida bosqichma-bosqich davlat-xususiy sheriklik asosida yangi davlat umumta’lim maktablari faoliyatini yo‘lga qo‘yilishi, ularga xususiy sheriklar tomonidan xizmat ko‘rsatilishi va ta’mirlanishi hamda bugungi kunda faoliyat yuritayotgan davlat umumta’lim maktablarini rekonstruksiya qilish, qo‘shimcha binolar qurish va ta’mirlash ishlari amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Jarayonning dastlabki bosqichi sifatida Yevropa rivojlanish va taraqqiyot banki mutaxassislari tomonidan grant olish va maslahatchilarni yollash bo‘yicha ichki tahlillar o‘tkazildi hamda mamlakatimizning Namangan va Farg‘ona viloyatlaridagi 15 ta maktab loyihaga qamrab olindi. Loyihaning kapital qiymati 55-75 million AQSh dollarini tashkil etadi.

В Узбекистане построят 15 школ по международным стандартам
В ходе 32-го ежегодного заседания Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития в Самарканде была достигнута взаимная договоренность о строительстве в Узбекистане 15 школ по международным стандартам.
Соглашение было подписано между Министерством дошкольного и школьного образования, Министерством экономики и финансов и ЕБРР.
На первом этапе процесса экспертами ЕБРР были проведены внутренние анализы по получению грантов и найму консультантов. В проект включены 15 школ Наманганской и Ферганской областей. Стоимость проекта оценивается в $55-75 млн.
Отмечается, что взаимное сотрудничество в этом направлении началось в рамках экономического форума Узбекистана, прошедшего в Ташкенте в 2021 году.
В рамках сотрудничества будет поэтапно налажена деятельность новых государственных общеобразовательных школ в регионах республики на основе государственно-частного партнерства, их обслуживание и ремонт будут осуществлять частные партнеры. Также планируется провести реконструкцию, строительство дополнительных зданий и ремонт действующих школ.