O‘zbekistonda AESning qurilishi shu yil yozda boshlanadi
O‘zbekistonda shu yil yozida kam quvvatli atom elektr stansiyasi qurilishi boshlanadi. Bu haqda «Rosatom» bosh direktori Aleksey Lixachev ma’lum qildi.
«Rosatom» kam quvvatli atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha birinchi eksport shartnomasini imzolash orqali o‘zining inkor etib bo‘lmaydigan global yetakchiligini tasdiqladi va bu shunchaki dastlabki kelishuv emas, biz shu yozda qurilishni darhol boshlaymiz», – deydi Lixachev.
«Atomstroeksport» AJ («Rosatom» davlat korporatsiyasining muhandislik bo‘limi) va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi huzuridagi «AES qurilishi direksiyasi» davlat unitar korxonasi o‘rtasida O‘zbekistonda kam quvvatli atom stansiyasini qurish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Loyiha O‘zbekistonning Jizzax viloyatida Rossiya loyihasi bo‘yicha quvvati 330 MVt (har biri 55 MVt quvvatga ega oltita reaktor) bo‘lgan atom elektr stansiyasini qurishni nazarda tutadi. Stansiya qurilishida «Rosatom» bosh pudratchi sifatida ishlaydi, qurilishda mahalliy kompaniyalar ham ishtirok etadi.
Lixachevning aytishicha, «Rosatom» O‘zbekistonda yuqori quvvatli atom elektr stansiyasini qurish masalasini ham olib tashlamayapti.
«Biz jami 2,5 gigavatt quvvatga ega bo‘lgan yirik stansiya qurilishi haqidagi masalani kun tartibidan olib tashlamayapmiz», – deydi u.
Eslatib o‘tamiz, kecha, 27 may kuni Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning Toshkentga tashrifi doirasida Rossiya va O‘zbekiston delegatsiyalari O‘zbekistonda Rossiya loyihasidagi kam quvvatli atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha hujjatlarni imzolagandi.

Строительство АЭС в Узбекистане начнется этим летом
Летом 2024 года в Узбекистане начнется строительство первой в Узбекистане и регионе атомной электростанции малой мощности по российской технологии.
В Джизакской области будет построено шесть реакторов мощностью по 55 мегаватт каждый по российскому проекту. "Росатом" выступит генеральным подрядчиком строительства станции, а к работам будут привлечены местные компании.
Алексей Лихачев прокомментировал подписание, отметив, что "Росатом" подтвердил свое мировое лидерство в атомной энергетике, заключив первый в истории экспортный контракт на строительство атомной станции малой мощности. "Это не просто предварительное соглашение, мы сразу же этим летом приступаем к строительству", - добавил он.
По прогнозам, спрос на энергоресурсы в Узбекистане вырастет почти вдвое к 2050 году.
Директор Агентства по атомной энергии Азим Ахмедхаджаев отметил: "Для стабильной работы энергосистемы и развития экономики наша страна должна обеспечить себя базовым источником энергии, помимо возобновляемых источников. Мы наблюдаем рост интереса к созданию новых атомных мощностей по всему миру, как больших АЭС, так и малых модульных реакторов. Сотрудничество с "Росатомом" позволит нам усилить наш энергокомплекс передовыми технологиями в атомной энергетике".
Выбранная площадка уже исследована и признана пригодной и безопасной, что значительно сократит сроки реализации проекта. Строительные работы начнутся уже этим летом.