O‘zbekistonda kambag‘allik chegarasi yangilandi
Hukumatning 2024 yil 16 apreldagi «Yoqilg‘i-energetika sohasida bozor mexanizmlarini joriy etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 204-son qaroriga asosan Statistika agentligi tomonidan 2024 yil 1 mayga qadar yoqilg‘i-energetika resurslari narxlari oshishini hisobga olgan holda minimal iste’mol xarajatlari qiymatini qayta ko‘rib chiqish va e’lon qilish belgilangan.
Shunga asosan, Statistika agentligi tomonidan «Aholining minimal iste’mol xarajatlari qiymati va kambag‘allik chegarasini hisoblash tartibi to‘g‘risida nizom»ga asosan minimal iste’mol xarajatlari qiymati qayta hisoblandi.
2024 yil may oyidan hisoblangan minimal iste’mol xarajatlari qiymati bir oyda kishi boshiga 648 ming so‘mni tashkil etdi. (2024 yil yanvarda e’lon qilingan qiymat 621 ming so‘mni tashkil etgan).
• davlatning moddiy va boshqa ijtimoiy ko‘maklariga muhtoj aholining maqsadli (target) guruhini aniqlash;
• kambag‘allikka qarshi kurashish strategiyasi va dasturlarida belgilangan vazifa va chora-tadbirlarning natijadorligi hamda manzilliligini oshirish, shuningdek, ularning doimiy monitoringini yuritish;
• pensiyalar va nafaqalarning eng kam miqdorini belgilash, shuningdek, kambag‘al oilalarga beriladigan boshqa turdagi moddiy ko‘maklarni ko‘rsatishda mezon sifatida foydalaniladi.

В Узбекистане повышена черта бедности
Агентство статистики при президенте Узбекистана объявило о новых минимальных потребительских расходах (МПР) населения. Этот показатель, который используется для определения уровня бедности, был увеличен на 4,3%, достигнув отметки в 648 тысяч сумов на человека в месяц (или 21,6 тысяч сумов в день).
В соответствии с законодательством, агентство должно объявить этот показатель до 20 января. В начале года МПР был увеличен на 9,3%, достигнув 621 тысячи сумов, что произошло на фоне официальной годовой инфляции в 8,7%. После этого минимальные пенсии и пособия были увеличены до уровня, соответствующего установленной черте бедности.
Однако в связи с увеличением цен на электроэнергию и газ (минимум на 52,5−71%) с 1 мая было принято решение ещё раз повысить уровень бедности.
Как отмечает Статагентство, в мировой практике показатель минимального потребления используется в качестве черты бедности, чтобы:
• определить целевую (таргетированную) группу населения, нуждающуюся в материальной и иной социальной помощи государства;
• повысить эффективность, адресность задач и мероприятий, определённых в стратегиях и программах борьбы с бедностью, а также вести их постоянный мониторинг;
• как критерий для определения минимального размера пенсий и пособий, а также для предоставления других видов материальной помощи малообеспеченным семьям.