O‘zbekistonning Hindistondagi elchisi tayinlandi
O‘zbekistonning yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Sardor Rustamboyev Hindiston poytaxtiga keldi. Bu haqda «Dunyo» xabar bermoqda.
Diplomat 45 yoshda. Birmingem universiteti (Buyuk Britaniya), Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti, London universitetining (Buyuk Britaniya) Sharq va Afrika tadqiqotlari maktabi, O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Davlat va jamiyat qurilishi akademiyasini bitirgan. Siyosiy fanlar nomzodi ilmiy darajasiga ega.
Tashqi ishlar vazirligi tizimida 2000-yildan buyon faoliyat yuritib kelmoqda. U markaziy apparatda attashedan tortib bo‘lim boshlig‘igacha bo‘lgan turli lavozimlarda faoliyat yuritgan. O‘zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi va Shanxay hamkorlik tashkiloti (Pekin sh., Xitoy) kotibiyatida ishlagan. 2018-2023 yillarda mamlakatimizning Fransiyadagi elchixonasiga rahbarlik qilgan.
Sardor Rustamboyev 2020–2023 yillarda Dehlidagi Elchixonaga rahbarlik qilgan va 2023-yil sentyabr oyida O‘zbekistonning Germaniyadagi elchisi etib tayinlangan Dilshod Ahatov o‘rniga tayinlandi.

Назначен посол Узбекистана в Индии
Сардору Рустамбаеву — 45 лет. Выпускник Бирменгемского университета (Великобритания), Ташкентского государственного университета востоковедения, Школы восточных и африканских исследований Лондонского университета (Великобритания), Академии государственного и общественного строительства при президенте Узбекистана. Имеет учёную степень кандидата политических наук.
В системе МИДа работает с 2000 года. В центральном аппарате занимал различные должности — от атташе до начальника отдела. Работал в посольстве Узбекистана в Великобритании и секретариате Шанхайской организации сотрудничества в Пекине.
На новом посту Сардор Рустамбаев сменил Дилшода Ахатова, который руководил миссией в 2020—2023 годах и в сентябре был назначен послом Узбекистана в Германии.