O‘zbekistonning Koreya Respublikasidagi yangi elchisi tayinlandi
O‘zbekistonning yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor elchisi Alisher Abdusalomov bugun tongda Koreya Respublikasi poytaxtiga keldi, deya xabar bermoqda «Dunyo» AA.
40 yoshli A.Abdusalomov Seulga tayinlanishidan avval O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati Raisi Kotibiyatiga rahbarlik qilgan.
Diplomat Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universiteti va Janubiy Koreyaning Kyong-Xi universitetini bitirgan.
Alisher Abdusalomov kasbiy faoliyatini O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida (hozirgi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi) boshlab, yetakchi mutaxassislikdan Bosh boshqarma boshlig‘igacha bo‘lgan yo‘lni bosib o‘tgan. Uning faoliyatida diplomatik xizmat ham muhim o‘rin tutadi. Xususan, u 2013-2016 yillarda O‘zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasida savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchi, 2018-2024 yillarda esa Janubiy Koreyada ham ushbu lavozimda ishlagan.
Alisher Abdusalomov 1995-yildan 2024-yilgacha qisqa tanaffus bilan O‘zbekistonning Seuldagi elchixonasiga rahbarlik qilgan Vitaliy Fen o‘rniga tayinlandi.

Назначен новый посол Узбекистана в Республике Корея
В столицу Республики Корея сегодня утром прибыл вновь назначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана Алишер Абдусаломов, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
До назначения в Сеул он возглавлял Секретариат председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана.
Алишеру Абдусаломову 40 лет. Получил образование в Международном Вестминстерском университете в Ташкенте и Университете Кёнг-Хи в Южной Корее.
Свои профессиональные шаги Алишер Абдусаломов начал в Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана (ныне Министерство инвестиций, промышленности и торговли), где прошел путь от ведущего специалиста до начальника Главного управления. В 2013–2016 годах работал советником по торгово-экономическим вопросам в Посольстве Узбекистана в Японии, а с 2018-го по 2024 годы занимал аналогичную должность в Южной Корее.
Алишер Абдусаломов сменил Виталия Фена, возглавлявшего с небольшим перерывом 1995-2024 годах Посольство Узбекистана в городе Сеуле.
Новый посол намерен продолжить работу по укреплению сотрудничества между Узбекистаном и Южной Кореей, акцентируя внимание на экономических, культурных и дипломатических аспектах взаимодействия.