O‘zbekistonning Malayziyadagi yangi elchisi tayinlandi
O‘zbekistonning yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Karomidin Gadoyev bugun Malayziya poytaxti Kuala-Lumpurga yetib bordi.
59 yoshli diplomat shu kunga qadar TIVning BMT va boshqa xalqaro siyosiy tashkilotlar bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgan edi.
Karomiddin Gadoyev Buxoro viloyati Kumushkent qishlog‘ida tug‘ilgan. Toshkent davlat universiteti (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti) geografiya fakultetini tamomlagan. Geografiya fanlari nomzodi ilmiy darajasiga ega. 1995-yildan buyon Tashqi ishlar vazirligi tizimida, jumladan, markaziy apparatda, O‘zbekistonning NATOdagi missiyasi va Bryusseldagi elchixonada turli lavozimlarda ishlagan.

В Куала-Лумпур прибыл новый посол Узбекистана
В столицу Малайзии сегодня утром прибыл вновь назначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана Каромидин Гадоев, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
До этого он работал заместителем начальника управления по сотрудничеству с ООН и другими международными политическими организациями МИД. Ему 59 лет, родился в кишлаке Кумушкент Бухарской области. Окончил географический факультет Ташкентского государственного университета (ныне Национальный университет Узбекистана). Кандидат географических наук. С 1995 года трудится в системе Министерства иностранных дел, в том числе на различных должностях в центральном аппарате, Миссии Узбекистана при НАТО и Посольстве в Брюсселе.
Имеет дипломатический ранг советника первого класса.
Каромидин Гадоев сменил Равшана Усманова, в 2018–2023 годах возглавлявшего в качестве посла дипломатическую миссию в Куала-Лумпуре.