O‘zbekistonning Pokistondagi yangi elchisi ish boshladi
28-oktyabr, dushanba kuni O‘zbekistonning yangi Favqulodda va Muxtor Elchisi Alisher To‘xtayev Islomobod shahridagi «Ayvan-ye-Sadr» saroyida Pokiston Prezidenti Asif Ali Zardariga ishonch yorliqlarini topshirdi.
«Dunyo» AA xabariga ko‘ra, rasmiy marosimdan so‘ng bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilingan.
«Pokiston Prezidenti O‘zbekiston yetakchisiga chuqur hurmat va ehtirom izhor etib, eng ezgu va samimiy tilaklarini yetkazishni so‘radi. Prezident Asif Ali Zardari O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi uzoq muddatli birodarlik munosabatlarining mustahkam poydevori bo‘lgan mushtarak madaniy, tarixiy va ma’naviy-ma’rifiy rishtalarning muhimligini ta’kidladi», – deyiladi xabarda.
Muloqot chog‘ida, shuningdek, o‘zaro savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha yuqori salohiyat mavjudligiga e’tibor qaratildi. Yaqin yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard AQSh dollariga yetkazishning muhimligi qayd etildi.
Madaniy-gumanitar, turizm almashinuvi masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Pokiston rahbari mamlakat fuqarolarining O‘zbekistonga borishi uchun viza tartibi soddalashtirilganidan mamnunlik bildirdi. Joriy yil noyabr oyida qayta tiklanishi rejalashtirilgan Toshkent va Lahor shaharlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar ikki mamlakat o‘rtasida sayyohlar oqimini oshirish va madaniy aloqalarni mustahkamlash uchun yangi turtki bo‘lishi urg‘ulandi.
Uchrashuv yakunida Pokiston Prezidenti O‘zbekiston elchisiga o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash yo‘lidagi mas’uliyatli faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonning yangi tayinlangan elchisi 6 oktyabr kuni Islomobodga tashrif buyurgan edi. Alisher To‘xtayev 2021–2024 yillarda O‘zbekistonning Pokistondagi elchisi lavozimida ishlab kelgan va Afg‘onistonga elchi etib tasdiqlangan Oybek Usmonov o‘rniga tayinlandi.

Новый посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Пакистана
28 октября во дворце Айван-э-Садр в Исламабаде новый Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана Алишер Тухтаев вручил свои верительные грамоты Президенту Пакистана Асифу Али Зардари, сообщает ИА «Дунё».
В ходе беседы, состоявшейся после официальной церемонии, были обсуждены современное состояние сотрудничества между Узбекистаном и Пакистаном и перспективы его дальнейшего развития.
Президент Пакистана выразил глубокое почтение лидеру Узбекистана и подчеркнул важность общих культурных, исторических и духовно-просветительских связей, которые являются прочной основой долгосрочных братских отношений между нашими странами. Он также признал, что показатели экономического роста республики заслуживают высокой оценки и подтвердил готовность способствовать дальнейшему развитию двусторонних отношений, особенно в сфере торговли, инвестиций и промышленной кооперации.
В ходе диалога было обращено внимание на наличие высокого потенциала развития взаимных торгово-экономических отношений. Отмечалась важность увеличения объёма взаимной торговли до 1 миллиарда долларов США.
Особое внимание было уделено вопросам активизации культурно-гуманитарного и туристического обмена. Лидер Пакистана выразил удовлетворение упрощением визового режима для граждан своей страны для посещения Узбекистана. Подчеркивалось, что прямое авиасообщение между городами Ташкент и Лахор, восстановление которого планируется в ноябре этого года, придаст новый импульс для увеличения потока туристов и укрепления культурных связей между двумя странами.
В завершение встречи Президент Пакистана пожелал успехов послу Узбекистана в его ответственной работе по укреплению взаимоотношений.
Напомним, что новый посол Узбекистана 6 октября прибыл в Исламабад. Алишер Тухтаев назначен вместо Ойбека Усманова, занимавшего пост посла Узбекистана в Пакистане в 2021-2024 годах и назначенного послом в Афганистане.