Prezident Mirziyoyev Donald Trampni saylovda erishgan g‘alabasi bilan tabrikladi (to‘liq matn)
Prezident Shavkat Mirziyoyev 6 noyabr kuni Donald Trampga Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti saylovida g‘alaba qozonib, ushbu lavozimga saylangani munosabati bilan tabrik yo‘lladi.
Quyida tabrik matni bilan to‘liq tanishish mumkin.
Amerika Qo‘shma Shtatlarining saylangan Prezidenti
Donald Jon Tramp
Janobi OliylarigaMuhtaram Tramp Janobi Oliylari!
Sizni Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti lavozimiga saylanganingiz munosabati bilan chin dildan samimiy muborakbod etib, o‘zimning qizg‘in tabriklarimni va eng ezgu tilaklarimni yo‘llashdan behad mamnunman.
Saylovlardagi ishonchli g‘alabangiz Sizdek boy tajribali va mohir siyosatchining AQShni xalqaro maydondagi nufuzi va iqtisodiy qudratini oshirish, global taraqqiyot va farovonlikni ta’minlashga qaratilgan dastur va rejalaringiz Amerika xalqi tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanganini yana bir bor yaqqol tasdiqladi.
Biz Amerika Qo‘shma Shtatlarining mamlakatimiz mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan o‘zgarmas pozitsiyasini, ortga qaytmas tus olgan tub islohotlarimizga ko‘rsatib kelayotgan doimiy ko‘magini alohida qadrlaymiz.
Shuni alohida ta’kidlashni istardimki, aynan Sizning ilk prezidentlik davringizda, 2018-yil may oyida Oq uyda o‘tkazgan sermahsul muzokaralarimizdan keyin O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklikning yangi davri boshlangan edi.
Sizning shaxsiy e’tiboringiz bilan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar misli ko‘rilmagan darajada rivojlanib, o‘zaro ishonch, hurmat va bir-birini qo‘llab-quvvatlashga asoslangan siyosiy muloqotlarimiz yanada mustahkamlandi, savdo-iqtisodiy, xavfsizlik, harbiy-texnikaviy va gumanitar aloqalar jadallashdi.
Yuqori darajadagi vakillarimiz va qonun chiqaruvchilar o‘rtasidagi faol tashriflar almashuvlari natijasida hamkorligimiz sifat va mazmun jihatidan yuksak bosqichga ko‘tarildi.
Hurmatli Janobi Oliylari!
Biz bundan keyin ham Sizning boshchiligingizdagi AQSh Administratsiyasi bilan do‘stona aloqalarni izchil davom ettirishga, oliy va yuqori darajada erishilgan barcha kelishuvlarni to‘liq amalga oshirishdan manfaatdormiz.
Shuningdek, «S5+1» platformasi va «Markaziy Osiyo davlatlari bilan AQSh o‘rtasida savdo va investitsiyalar bo‘yicha hadli Bitimi» doirasida mintaqaviy hamkorlikni yanada kengaytirish tarafdorimiz.
Aminmanki, birgalikdagi qat’iy sa’y-harakatlarimiz bilan siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, xavfsizlik, bank-moliya, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi, raqamlashtirish, innovatsiya, ta’lim va boshqa sohalardagi sherikligimiz qo‘shma loyihalar bilan samarali boyib boraveradi.
Ishonchim komilki, kelgusida Afg‘onistonda barqaror tinchlikni ta’minlash va uning iqtisodiy-ijtimoiy rivojlanishiga hissa qo‘shish o‘zaro hamkorligimizning ajralmas qismiga aylanadi.
Uzoq muddatli va keng qamrovli munosabatlarimizni yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida Siz, Janobi Oliylarining O‘zbekistonga rasmiy tashrifingizni kutib qolamiz.
Fursatdan foydalanib, Sizni ushbu tarixiy g‘alabangiz bilan yana bir bor chin qalbdan qutlab, mustahkam salomatlik, baxt-saodat, boshlanayotgan mas’uliyatli faoliyatingizda yangi omadlar, do‘st Amerika xalqiga esa tinchlik-totuvlik va bardavom taraqqiyot tilab qolaman.

Шавкат Мирзиёев поздравил Дональда Трампа в связи с победой на выборах
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 ноября направил поздравление Дональду Трампу в связи с победой на выборах и избранием на пост Президента Соединенных Штатов Америки:
Его Превосходительству
Дональду Джону Трампу,
избранному Президенту Соединенных Штатов Америки
Уважаемый господин Трамп!
Сердечно поздравляю Вас с избранием на должность Президента Соединенных Штатов Америки и с большим удовольствием выражаю Вам свои искренние поздравления и наилучшие пожелания.
Ваша убедительная победа на выборах ещё раз наглядно подтвердила, что американский народ активно поддерживает Ваши программы и планы, направленные на укрепление международного авторитета и экономической мощи США, обеспечение глобального развития и процветания, как опытного и искусного политика.
Мы высоко ценим неизменную позицию Соединённых Штатов Америки по поддержке независимости, суверенитета и территориальной целостности нашей страны, а также оказываемую постоянную поддержку нашим масштабным реформам, ставшим необратимыми.
Особо хочу отметить, что именно в Ваш первый президентский срок, после наших плодотворных переговоров, прошедших в мае 2018 года в Белом доме, начался новый этап стратегического партнерства между Узбекистаном и США.
Благодаря Вашему личному вниманию наши межгосударственные отношения достигли беспрецедентного уровня развития, а наш политический диалог, основанный на взаимном доверии, уважении и поддержке, укрепился, значительно активизировались торгово-экономические, военно-технические, гуманитарные связи и сотрудничество в сфере безопасности.
Благодаря активному обмену визитами между представителями высокого уровня и законодателями наше сотрудничество поднялось на качественно новый уровень.
Уважаемый господин Президент!
Мы и впредь заинтересованы в продолжении дружественных отношений с Администрацией США под Вашим руководством, в полной реализации всех достигнутых на высшем и высоком уровнях договорённостей.
Также мы поддерживаем дальнейшее расширение регионального сотрудничества в рамках платформы «С5+1» и Соглашения о торговле и инвестициях между Центральной Азией и США.
Уверен, что наши совместные усилия позволят эффективно обогатить сотрудничество в политико-дипломатической, торгово-экономической, банковско-финансовой, энергетической, транспортной сферах, а также в сельском хозяйстве, цифровизации, инновациях, образовании и других областях новыми проектами.
Верю, что в будущем обеспечение стабильного мира в Афганистане и содействие его экономическому и социальному развитию станет неотъемлемой частью нашего сотрудничества.
В целях выведения наших долгосрочных и всеобъемлющих отношений на новый уровень ждём Вашего официального визита в Узбекистан.
Пользуясь случаем, еще раз от всего сердца поздравляю Вас с этой исторической победой, желаю крепкого здоровья, счастья и успехов в Вашей ответственной деятельности, а дружественному американскому народу – мира, согласия и устойчивого прогресса.