Prezident Mirziyoyev Xitoy Eksimbanki raisi bilan muzokara o‘tkazdi
XXR Eksimbankiga 1994-yilda asos solingan. Aktivlari qiymati 800 milliard dollardan ortiq bo‘lgan bank tashqi savdo va xalqaro iqtisodiy hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Xitoyning yetakchi moliyaviy institutidir.
Uchrashuvda mamlakatimizdagi qo‘shma loyihalar portfeli 3,5 milliard dollarga yetgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bankning Toshkent shahrida mintaqaviy ofis ochish hamda transport va ijtimoiy infratuzilma, sanoat va xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha yangi istiqbolli loyihalarni shakllantirish borasidagi rejalari ko‘rib chiqildi.

Шавкат Мирзиёев провел переговоры с председателем Экспортно-импортного банка Китая
В рамках программы пребывания в городе Пекине Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя Экспортно-импортного банка Китая Ву Фулина.
Эксимбанк КНР основан в 1994 году. Владеет активами на сумму свыше 800 миллиардов долларов. Является ведущим китайским финансовым институтом по поддержке внешней торговли и международного экономического сотрудничества.
С удовлетворением отмечено, что портфель совместных проектов в нашей стране достиг 3,5 миллиарда долларов. Были рассмотрены планы банка по открытию регионального офиса в городе Ташкенте и подготовки новых перспективных проектов по развитию транспортной и социальной инфраструктуры, промышленности и частного сектора.