«Samarqand noni» ham geografik ko‘rsatkich sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi
Samarqand viloyat adliya boshqarmasining ko‘magi bilan joriy yilning 4-fevral kuni dunyoga mashhur «Samarqand noni» geografik ko‘rsatkich sifatida Adliya vazirligi tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Adliya vaziri Akbar Toshqulov bugun Samarqand viloyat hokimi vazifasini vaqtincha bajaruvchi Adiz Boboyevga «Samarqand noni» geografik ko‘rsatkich sifatida Adliya vazirligi tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgani to‘g‘risidagi guvohnomani topshirdi.
«Geografik ko‘rsatkichlar to‘g‘risida»gi qonunga ko‘ra, tovarni muayyan geografik ob’yekt hududidan kelib chiqqan tovar sifatida identifikatsiyalovchi belgi geografik ko‘rsatkich deb e’tirof etilib, unda tovarning sifati, nom qozonganligi yoki boshqa xususiyatlari uning geografik jihatdan kelib chiqishiga sezilarli darajada bog‘liq bo‘ladi.
Adliya vazirligi geografik ko‘rsatkichlarni huquqiy jihatdan muhofaza qilish sohasidagi vakolatli organ hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Qashqadaryo viloyatidagi «Chiyal yaxnasi» hamda «G‘uzor tandiri» ham geografik ko‘rsatkich sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan edi.

Самаркандская лепешка зарегистрирована в качестве географического указания
При содействии Главного управления юстиции Самаркандской области и Государственного учреждения «Центр интеллектуальной собственности» 4 февраля текущего года знаменитая Самаркандская лепешка была официально зарегистрирована в качестве географического указания Министерством юстиции. Об этом сообщает пресс-служба Минюста.
Министр юстиции Акбар Тошкулов передал документ о регистрации географического указания «Самаркандская лепешка» исполняющему обязанности хокима Самаркандской области Адизу Бобоеву.
Напомним, географическим указанием признается обозначение, которое идентифицирует товар как происходящий с территории определенного географического объекта, где качество, репутация или другие характеристики товара в значительной степени зависят от его географического происхождения.
Ранее географическим указанием также были признаны «Гиждуванский шашлык», «Чиял яхна» и «Гузарский тандыр».