Samarqandda 11,5 kilo geroinni O‘zbekistonda sotishga tayyorlangan guruh qo‘lga olindi (video)
Giyohvandlik moddalarining noqonuniy savdosiga qarshi o‘tkazilgan tezkaor tadbirlarda Tojikiston va Afg‘onistondan kontrabanda yo‘li bilan olib kelingan 78 kg giyohvandlik vositasi musodara qilindi.
Xususan, Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Tojikistonning Panjikent tumani bilan chegaradosh bo‘lgan Samarqand viloyatining Urgut tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, giyohvandlik vositalari kontrabandasi bilan shug‘ullanuvchi 1 nafar Tojikiston va 6 nafar O‘zbekiston fuqarolari (2 nafari muqaddam ayni shu jinoyati uchun qamalib chiqqan)dan iborat jinoiy guruh faoliyatiga chek qo‘yildi.
Tezkor tadbir davomida, guruh a’zolaridan qo‘shni davlatdan aylanma yo‘llar orqali olib kelingan 11 kg. 502 gr. «opiy» moddasi protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi. Shuningdek, ulardan 2600 AQSh dollari, 12 mln. 690 ming so‘m va 850 somoni ham ashyoviy dalil sifatida hujjatlashtirib olindi. Aniqlanishicha, ular Tojikistondan keltirilgan ushbu narkotikni O‘zbekistonda sotishni rejalashtirishgan.
Shuningdek, DXXning bojxona organlari bilan hamkorlikda Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanida o‘tkazgan tezkor tadbirida 1985-yilda tug‘ilgan Qozog‘iston fuqarosi to‘xtatilib, uning yuk sumkasi ko‘zdan kechirildi. Natijada, sumka ichida 46 kg 738 gr «gashish» moddasi borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, uning jinoiy sherigi bo‘lgan, 1976-yilda tug‘ilgan Tojikiston fuqarosi hamda haydovchilik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi, 1964-yilda tug‘ilgan O‘zbekiston fuqarosi ham ushlandi. Aniqlanishicha, mazkur giyohvandlik vositasi Afg‘onistondan kontrabanda yo‘li bilan olib kelingan.
Bu yo‘nalishda Davlat xavfsizlik xizmatining Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari ham tezkor tadbir o‘tkazishdi.
Xususan, Toshkent-Farg‘ona yo‘nalishida harakatlanayotgan «Gentra» rusumli avtomashina Pop tumani hududida joylashgan YPX maskanida to‘xtatilib, ko‘zdan kechirildi. Natijada, Marg‘ilon shahrida yashovchi, 1996 va 2001-yillarda tug‘ilgan aka-uka ketayotgan avtomashina salonida 19 kg 885 gr «gashish» moddasi borligi ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, aka-ukaning jinoiy sherigi bo‘lgan va boshqa avtomashinada ularni kuzatib borayotgan, Marg‘ilon shahrida yashovchi, 1998-yilda tug‘ilgan shaxs ham qo‘lga olindi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, ular muqaddam tojikistonlik narkokurerlar tomonidan Toshkent viloyatining Ohangaron tumani hududidagi xufiya joyga qoldirib ketilgan narkotik moddalarni olib ketayotganliklari ma’lum bo‘ldi.
Hozirda uchala holat yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 246 va 273-moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

СГБ изъяла 78 кг наркотиков, ввезённых из Таджикистана и Афганистана (видео)
Сотрудники Службы государственной безопасности пресекли распространение крупных партий наркотиков в Самаркандской, Ташкентской и Наманганской областях. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
В Ургутском районе Самаркандской области, граничащем с Пенджикентским районом Таджикистана, пресечена деятельность группы лиц в составе шести граждан Узбекистана и одного гражданина Таджикистана, занимавшихся контрабандой наркотиков.
В ходе оперативного мероприятия у задержанных было изъято 11 кг 502 гр опия, завезённых из соседней страны. Кроме наркотиков, у них были изъяты 2600 долларов, 12 млн 690 тысяч сумов и 850 сомони (денежная единица Таджикистана — ред.).
В сообщении отмечается, что задержанные собирались продавать наркотики в Узбекистане.
В Янгиюльском районе Ташкентской области был произведён обыск багажа 39-летнего гражданина Казахстана. Внутри сумки правоохранители обнаружили 46 кг 738 гр гашиша. Также были задержаны его подельник, 48-летний гражданин Таджикистана, и водитель — 60-летний гражданин Узбекистана. Выяснилось, что наркотики завезли контрабандным путём из Афганистана.
На посту дорожно-патрульной службы в Папском районе Наманганской области был досмотрен автомобиль Jentra, следовавший по направлению «Ташкент-Фергана». У двух братьев — жителей Маргилана 1996 и 2001 годов рождения, ехавших в автомобиле, было обнаружено 19 кг 885 гр гашиша.
Также был задержан их сообщник, 26-летний житель Маргилана, который ожидал их в другой машине. В ходе доследственной проверки выяснилось, что они перевозили наркотики, оставленные наркокурьерами из Таджикистана, в секретное место в Ахангаранском районе Ташкентской области.
Во всем случаях возбуждены уголовные дела по статьям 246 (контрабанда) и 273 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт) Уголовного кодекса Узбекистана, подозреваемые заключены под стражу.