Samarqandda 7 nafar «gaz» va «svet» xodimlari qo‘liga majlisdayoq kishan taqildi
Bosh prokuror o‘rinbosari Sh.Aminov rahbarligida Samarqand viloyatida energetika sohasida sodir etilayotgan korrupsion holatlar hamda tizimni «korrupsiyasiz soha»ga aylantirish bo‘yicha tanqidiy yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda, «Hududiy elektr tarmoqlari» va «Hududgazta’minot» aksiyadorlik jamiyatlari Samarqand viloyati hamda tumanlar va shaharlar filiallari xodimlari, shuningdek, boshqa mas’ullar ishtirok etgan.
Yig‘ilish jarayonida ta’minot korxonalarining korrupsiyaviy jinoyatlarni sodir qilganlikda ayblangan 7 nafar xodimiga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Shuningdek, yig‘ilish so‘ngida sohadagi korrupsiyaviy holatlarning oldini olish maqsadida ta’minot korxonalari rahbarlariga sohada keskin o‘zgarishlar qilish, ijro va mehnat intizomini qat’iy ta’minlash, ayniqsa, xodimlar o‘rtasida profilaktika choralarini yanada kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Семерых сотрудников электро- и газоснабжающих предприятий Самарканда задержали прямо на совещании
В Самарканде на совещании по борьбе с коррупцией в энергетическом секторе семерых сотрудников электро- и газоснабжающих предприятий задержали прямо в зале. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
В ходе заседания, прошедшего 14 февраля под руководством заместителя генерального прокурора Шохруха Аминова, были обсуждены выявленные коррупционные схемы и меры по превращению отрасли в «сферу без коррупции».
В совещании приняли участие представители компаний «Региональные электрические сети» и «Худудгазтаъминот», а также их районных и городских филиалов.
В ходе заседания семь сотрудников энергетических компаний были задержаны прямо в зале по обвинению в коррупционных преступлениях. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Руководителям энергетических компаний было поручено усилить контроль за исполнением трудовой дисциплины и принять жёсткие меры для предотвращения коррупционных проявлений в отрасли.