Saudiya Arabistoni o‘zbekistonliklar uchun viza talablarini yengillatishi mumkin
Saudiya Arabistoni va O‘zbekiston tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida konsullik-huquqiy masalalar bo‘yicha maslahatlashuvlarni o‘tkazish va O‘zbekiston fuqarolarini viza talablaridan ozod qilish istiqbollari muhokama qilindi.
«Dunyo» AA bergan xabarga ko‘ra, joriy yilning 21-mayida O‘zbekiston elchisi Nodirjon Turgunov Saudiya Arabistoni tashqi ishlar vazirining konsullik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Ali al-Yusuf bilan uchrashuv o‘tkazgan.
Uchrashuvda, shuningdek Ali al-Yusuf O‘zbekistonning mintaqada ilg‘or rivojlanib borayotganini va bir qator yirik tadbirlarga mezbonlik qilayotganini e’tirof etdi.
Xususan, joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida «Markaziy Osiyo — Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi» strategik muloqoti tashqi ishlar vazirlarining ikkinchi yig‘ilishi yuqori darajada bo‘lib o‘tgani ta’kidlandi. Shuningdek, shu yil mart oyida Ar-Riyoz shahrida ikki davlat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi ham muvaffaqiyatli o‘tgani qayd etildi.
«2023 yil 1 yanvar oyidan boshlab Saudiya fuqarolariga O‘zbekistonga 30 kun muddatda vizasiz kirish tartibini joriy etilgani bizni juda quvontirdi. Bu o‘z o‘rnida sayyohlar oqimini oshishiga, o‘zaro savdo hajmining ortishiga turtki bo‘lmoqda», – deydi Saudiya Arabistoni TIV rahbari o‘rinbosari.

Саудовская Аравия может упростить визовый режим для узбекистанцев
Посол Узбекистана Нодиржон Тургунов встретился с заместителем министра иностранных дел Саудовской Аравии по консульским вопросам Али Аль-Юсуфом, сообщает ИА «Дунё».
В ходе встречи обсуждены сроки проведения консультаций по консульско-правовым вопросам между министерствами иностранных дел двух стран, а также перспективы упрощения для граждан Узбекистана визового режима.
Али Аль-Юсуф подчеркнул, что Узбекистан быстро развивается и принимает у себя важные международные мероприятия. В данном контексте отмечено успешное проведение в апреле в Ташкенте второй Встречи министров иностранных дел стратегического диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
Было также отмечено, что очередной раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран успешно прошел в Эр-Рияде в марте 2024 года.
«Мы очень рады, что с 1 января 2023 года граждане Саудовской Аравии смогут въезжать в Узбекистан без визы на 30 дней. Это, в свою очередь, способствует увеличению потока туристов, росту объемов взаимной торговли», - заявил заместитель главы МИД Саудовской Аравии.