Shavkat Mirziyoyev Forishdagi bazaltga ishlov beradigan zavodda bo‘ldi
Qayd etilishicha, Forish hududi bo‘yicha viloyatda eng katta tuman bo‘lishiga qaramay, yerdan foydalanish samaradorligi ancha past bo‘lgan. Adir va yaylovlarda, asosan, chorva boqilib, sanoat korxonasi bo‘lmagan.
Yetti yil avval Forish hududidagi Olmossoy konidan bazalt toshini qazib olib, undan tola tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Noyob, innovatsion texnologiya asosida qurilish sanoati uchun muhim bo‘lgan armatura va setkalar ishlab chiqarila boshlandi.
Davlat rahbari 2019-yil yanvar oyida bu korxonaga tashrif buyurib, uning faoliyatni yanada kengaytirish, mahsulotlar turini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Shu asosida bozordagi talab, xomashyo olinadigan konlar o‘rganildi. Germaniya, Fransiya, Italiya, Chexiya kabi davlatlardan eng zamonaviy texnologiyalar keltirildi. Natijada 300 gektar maydonda umumiy qiymati 498 million dollarlik oltita loyiha tashkil etilib, korxona klasterga aylandi.
Davlat rahbari xomashyo toshlari va tayyor mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
Klasterda yiliga 177 ming tonna bazalt toshidan maxsus tola, direkt roving, fibra, armatura, kompozit geosetka, quvurlar, mato va issiqlik-izolyasiya plitalari kabi 42 turdagi mahsulot ishlab chiqarilmoqda. Jumladan, o‘tgan yili 45 ming tonna 554 milliard so‘mlik mahsulot tayyorlangan. Ularga dunyoda talab yuqori. Mahsulotlarning 80 foizi AQSh, Angliya, Polsha, Italiya, Chexiya, Gruziya, Rossiya, Turkiya, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston kabi davlatlarga eksport qilingan.
Klasterda 1 ming 700 dan ortiq kishi ish bilan ta’minlangan.
Mutaxassislarning aytishicha, bazaltdan tayyorlangan qurilish materiallari zanglamaydi. Yengil, lekin mustahkam. Beton qorishmalarining ishqorli muhitiga, tuzli va kislota aralashmalariga chidamli. Devorga bazalt materiali ishlatish mustahkamlikni oshiradi, binoda issiqlikni yaxshi saqlaydi. Yonuvchan emasligi yana bir muhim tomoni. Shu bilan birga, mahsulot narxi ham nisbatan arzon.
Ushbu mahsulotlarni kommunal xo‘jaligi, avtomobilsozlik, to‘qimachilik, neft-gaz va boshqa tarmoqlarda qo‘llash bo‘yicha taqdimot qilindi.
Prezidentimiz buning afzalliklarini tadbirkorlarga tushuntirish, ularning o‘zaro hamkorligini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Yangi davlatlarga sifat sertifikatlari olib, tashqi bozorga chiqishni yanada faollashtirish, xalqaro qurilish va sanoat kompaniyalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Kelgusi yil klasterning korxonalaridan biri – «Basfiber treyd» tomonidan yiliga 25 ming tonna bazalt toshidan tola va mato ishlab chiqarish quvvati yaratiladi. Hozirgi paytda 145 million dollarlik zarur uskunalar keltirilgan. Bu yangi loyiha asosida ishlab chiqarilgan mahsulot ichki ehtiyojni qoplash bilan bir qatorda, 90 foizi eksportga yo‘naltiriladi.
Mutasaddilarga shu yerning o‘zida 500 million dollarlik, qo‘shilgan qiymati yuqori bo‘lgan 20 turdagi yangi loyihalarni joylashtirish vazifasi qo‘yildi. Natijada qo‘shimcha 2 mingta ish o‘rni paydo bo‘ladi.

Шавкат Мирзиёев посетил завод по производству базальтового волокна в Фаришском районе
Президент Шавкат Мирзиёев 8 апреля прибыл в Джизакскую область. Первым пунктом программы поездки стал кластер "Basalt Uzbekistan" в Фаришском районе.
Фариш является крупнейшим районом области. Однако эффективность использования земель была достаточно низкой. В основном разводили скот на холмах и пастбищах, промышленных предприятий не было.
Семь лет назад в Фариш пришла промышленность – началась добыча базальтового камня из месторождения Олмоссой и налажено производство базальтового волокна. На основе уникальных, инновационных технологий началось изготовление арматуры и сеток, имеющих важное значение для строительной индустрии.
В январе 2019 года глава государства посетил предприятие и дал указания по расширению его деятельности и ассортимента продукции.
В соответствии с этим был проанализирован спрос на рынке, изучены месторождения сырья. Были привезены самые современные технологии из Германии, Франции, Италии, Чехии. В результате на площади 300 гектаров реализовано шесть проектов общей стоимостью 498 миллионов долларов, которые образовали кластер.
Глава государства осмотрел образцы сырья и готовую продукцию.
В кластере перерабатывается 177 тысяч тонн базальтового камня в год и производятся 42 вида продукции, в том числе специальное волокно, ровинг, фибра, арматура, композитные геосетки, трубы, ткань и теплоизоляционные плиты. В частности, в прошлом году было произведено 45 тысяч тонн продукции на сумму 554 миллиарда сумов. 80 процентов товаров, пользующихся высоким спросом в мире, экспортировано в США, Великобританию, Польшу, Италию, Чехию, Грузию, Россию, Турцию, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан.
В кластере трудоустроено 1,7 тысячи человек.
Как отмечают специалисты, строительные материалы из базальта не ржавеют. Они легкие, но очень прочные, устойчивы к щелочной среде бетонных смесей, солевым и кислотным растворам. Использование базальтовых материалов для стен повышает прочность и обеспечивает хорошую теплоизоляцию. Еще одно важное преимущество – они не горючи. При всех этих достоинствах продукция относительно недорога.
Были представлены варианты применения материалов в коммунальном хозяйстве, автомобилестроении, текстильной, нефтегазовой и других отраслях.
Президент подчеркнул необходимость разъяснения преимуществ базальтовых материалов предпринимателям и развития их кооперации. Даны указания по получению сертификатов качества в новых странах, еще более активному продвижению на внешнем рынке, налаживанию взаимодействия с международными строительными и промышленными компаниями.
В следующем году одно из предприятий кластера – "Басфибер трейд" – планирует создать мощности для производства 25 тысяч тонн базальтового волокна и ткани в год. На данный момент привезено оборудование на сумму 145 миллионов долларов. Новый проект помимо удовлетворения внутренних потребностей позволит экспортировать 90 процентов продукции.
Перед ответственными лицами поставлена задача разместить на территории кластера новые проекты на сумму 500 миллионов долларов по выпуску 20 видов продукции с высокой добавленной стоимостью. В результате появится еще 2 тысячи рабочих мест.