Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonga tashrif buyuradi
Kecha, 16-oktyabr kuni Turkmaniston prezidenti raisligida bo‘lib o‘tgan mamlakat Vazirlar mahkamasining navbatdagi yig‘ilishida joriy yilning 20-21-oktyabr kunlari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashrifi kutilayotgani ma’lum qilindi.
Mamlakat TIV rahbari R.Meredovning qayd etishicha, Turkmaniston O‘zbekiston tomoni bilan birgalikda tashrif dasturi loyihasi tayyorlab olgan va tashrif davomida ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolanishi ko‘zda tutilmoqda.
Yig‘ilishda, shuningdek, Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham ikki tomomnlama aloqalar xususida to‘xtalib, ikki qardosh xalqning tarixiy rishtalari va ma’naviy-madaniy qadriyatlari mushtarakligiga asoslangan Turkmaniston-O‘zbekiston munosabatlari o‘zgarmas do‘stona, yaxshi qo‘shnichilik xarakterida ekanini ta’kidlagan.
Shu munosabat bilan Turkmaniston rahbari bosh vazir o‘rinbosari, Tashqi ishlar vazirligi rahbariga O‘zbekiston prezidentining mamlakatga bo‘lajak rasmiy tashrifi va uning doirasida rejalashtirilgan tadbirlarni yuqori tashkiliy saviyada o‘tishni ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.

20-21 октября текущего года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит Туркменистан. Об этом стало известно 16 октября в ходе очередного заседания Кабинета Министров Туркменистана, которое прошло под председательством президента.
В ходе заседания заместитель председателя Кабинета Министров, министр иностранных дел Рашид Мередов доложил о проводимой работе по подготовке к официальному визиту в Туркменистан президента Республики Узбекистан, который запланирован на 20–21 октября.
«Одним из приоритетных направлений внешнеполитического курса независимой нейтральной Отчизны является укрепление и расширение плодотворных отношений со странами-соседями. В их числе – Узбекистан, с которым Туркменистан развивает взаимовыгодное сотрудничество по широкому спектру направлений. Совместно с узбекской стороной подготовлен проект программы визита, в ходе которого предусматривается подписание пакета двусторонних документов», – говорится в сообщении.
Резюмируя отчёт, Сердар Бердымухамедов подчеркнул неизменно дружественный, добрососедский характер туркмено-узбекских отношений, опирающихся на исторические связи и общность духовно-культурных ценностей двух народов. В современную эпоху эти сложившиеся веками добрые традиции получили достойное продолжение, постоянно обогащаясь в своём содержании.