Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston xalqiga Yangi yil tabrigi (to‘liq)
Siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun xalqimizni kirib kelayotgan Yangi yil bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni bildiraman.
2022-yilda mashaqqatli va jasoratli mehnatimiz bilan taraqqiyot yo‘lida muhim marralarga erishdik. Inson qadrini ulug‘lash, xalqimizni rozi qilish borasida yangi qadamlar qo‘ydik.
Dunyodagi g‘oyat murakkab vaziyat, global inqirozga qaramasdan, O‘zbekiston iqtisodiyoti izchil rivojlanmoqda.
Mirishkor dehqon va fermerlarimiz fidokorona mehnat qilib, mo‘l hosil yetishtirdilar.
Sanoat, qurilish, raqamli texnologiyalar, turizm sohalari jadal rivojlanmoqda.
Shahar va qishloqlarimiz, butun yurtimiz har tomonlama obod bo‘lmoqda.
Yangi ish o‘rinlari tashkil etilib, aholi daromadlari va hayot darajasi oshmoqda.
Yoshlarimiz xalqaro maydonlarda iste’dod va mahoratini namoyon etib, Vatanimizni dunyoga tanitmoqda.
Xalq ovozi bo‘lgan mahallaning hayotimizdagi o‘rni va ta’siri kuchaymoqda.
Eng muhimi, yurtimizda tinchlik va barqarorlik, millatlar va dinlararo totuvlik hukm surmoqda.
O‘zbekistonimizning jahon hamjamiyatidagi obro‘-e’tibori yuksalmoqda.
Shu qutlug‘ ayyomda erishgan barcha yutuqlarimizning bunyodkori bo‘lgan siz, aziz yurtdoshlarimga, butun xalqimizga yana bir bor minnatdorchilik bildiraman.
Mamlakatimizda 2023-yilga «Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili», deb nom berdik.
Yangi yilda insonni qadrlash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini, qonuniy manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan ishlarimizni yuqori bosqichga ko‘taramiz.
Farzandlarimiz sifatli ta’lim va tarbiya olib, barkamol shaxs bo‘lishlari uchun boshlagan ishlarimizni izchil davom ettiramiz.
Muhtaram faxriylarimiz, aziz ayollarimiz, shuningdek, yordamga muhtoj insonlar uchun munosib sharoit yaratish e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Ilm-fan, tibbiyot, madaniyat va san’at sohalari vakillarini, o‘qituvchi va murabbiylarni qo‘llab-quvvatlashga ustuvor ahamiyat qaratamiz.
Muxtasar aytganda, jonajon Vatanimizda hech bir inson jamiyatimiz va davlatimizning mehri va e’tiboridan chetda qolmaydi. Buning uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz.
Qalblarimiz pok niyatlarga to‘lib turgan ushbu quvonchli lahzalarda sizlarni, butun xalqimizni yangi – 2023 yil bilan yana bir bor chin dildan muborakbod etaman.

Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с Новым годом (полный текст)
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с Новым годом. Ниже приводим полный текст поздравления:
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь многонациональный народ Узбекистана с наступающим Новым годом.
Выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Упорным и неустанным трудом мы достигли весомых результатов на пути развития в 2022 году. Сделали важные шаги в обеспечении интересов человека, его чести и достоинства.
Несмотря на глобальный кризис и сложную обстановку в мире, экономика Узбекистана продолжает расти.
Наши умелые дехкане и фермеры самоотверженным трудом вырастили богатый урожай.
Ускоренными темпами развиваются промышленность, строительство, сфера цифровых технологий, туризм.
Преображаются города и села, вся наша страна.
Создаются новые рабочие места, растут доходы, повышается уровень жизни населения.
Наша талантливая молодежь приумножает славу Родины на международной арене.
Усиливаются роль и значение института махалли в обществе.
Самое важное, в нашей стране царят мир и спокойствие, межнациональное согласие и толерантность.
Повышается авторитет Узбекистана в мировом сообществе.
В этот праздничный вечер хочу еще раз выразить признательность вам, дорогие соотечественники, всему нашему народу за достигнутые успехи.
Мы объявили 2023 год в нашей стране Годом заботы о человеке и качественного образования.
В новом году мы усилим работу по обеспечению прав и свобод, законных интересов граждан.
Мы создадим новые условия для того, чтобы наши дети получали качественное образование и воспитание, выросли гармонично развитыми личностями.
В центре внимания будет находиться всемерная забота о наших уважаемых ветеранах, женщинах, а также всех, кто нуждается в помощи.
Важным приоритетом для нас будет поддержка представителей науки и культуры, медицины, учителей и наставников.
Словом, в нашей стране никто не останется без внимания и заботы общества и государства. Мы мобилизуем на это все силы и возможности.
В эти прекрасные мгновения еще раз искренне поздравляю всех вас, весь наш народ с новым – 2023 годом.