“80 йил аввал Европада Германия қуролли кучларининг таслим бўлиши билан Иккинчи жаҳон уруши якунига етди. Бу озодлик куни эди. Биз, немислар учун, немислар томонидан содир этилган ваҳший ва кечирилмас жиноятлар энг кучли уят манбаидир. Миллионлаб қурбонларни хотирлаш ва содир этилган жиноятларни ёдда сақлаш Германиянинг доимий мажбуриятидир. Бу мажбуриятни Германия ҳукумати ҳар доим тан олади”, – дейилади баёнотда.
Дипломатнинг таъкидлашича, тарих берган сабоқ шундан иборатки, бундай фожиавий воқеалар ҳеч қачон такрорланмаслиги керак.
“1945 йилдан сўнг Ўзбекистонда ва яна кўплаб мамлакатларда биз, немисларга, қўл узатишга тайёр одамлар топилгани биз учун бебаҳо совға бўлди. Келишув ва ярашув туҳфасини биз, немислар, албатта, эъзозлаб сақлаймиз”, – дейди элчи Манфред Ҳутерер.
Эслатиб ўтамиз, 1945 йилнинг 8 май куни нацистлар Германиясининг сўзсиз таслим бўлиши билан Иккинчи жаҳон уруши якунланган эди. Олти йилга чўзилган қирғинбаротда 60 млн киши ҳалок бўлган.

«80 лет назад Вторая мировая война завершилась в Европе капитуляцией немецких вооруженных сил. Это был день освобождения. Для нас, немцев, варварские и непростительные преступления, совершенные немцами, являются источником сильнейшего стыда. Помнить о миллионах жертв и совершенных преступлениях — это постоянная обязанность Германии. Правительство Германии всегда признавало эту обязанность», — говорится в заявлении.
Дипломат подчеркнул, что урок истории заключается в том, что подобные трагические события никогда не должны повторяться.
«Для нас было бесценным даром то, что после 1945 года в Узбекистане и во многих других странах мы, немцы, нашли людей, готовых протянуть нам руку. Мы, немцы, безусловно, будем беречь и хранить дар согласия и примирения», — добавил посол Манфред Хутерер.
Напомним, что Вторая мировая война закончилась 8 мая 1945 года капитуляцией нацистской Германии. В шестилетней войне погибло 60 миллионов человек.