Sud 8 yoshli qizga nisbatan nobop harakatlar qilgan erkakka hukm o‘qidi
Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumanida joriy yilning avgust oyida 63 yoshli M.I. ning voyaga yetmagan 2015-yilda tug‘ilgan Sh.U.ga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etgani va uning xatti-harakati jamoatchilik e’tiroziga sabab bo‘lgani haqida xabar berilgan edi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudida M. I. (1960-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, pensioner, muqaddam sudlanmagan) ga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni yakunlanib, sud hukmi e’lon qilindi.
Ushbu jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudida Jinoyat-protsessual kodeksining 19-moddasi (sudda jinoyat ishlarining oshkora ko‘rilishi) talablariga muvofiq yopiq sud majlisida ko‘rib chiqildi.
E’lon qilingan sud hukmiga muvofiq M. I. Jinoyat kodeksining 129-moddasi (o‘n olti yoshga to‘lmagan shaxsga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar qilish) 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 50-moddasi (ozodlikdan mahrum qilish) 6-qismi talabidan kelib chiqqan holda 5 yil 4 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazoni umumiy tartibli koloniyada o‘tash belgilandi.

Пожилой мужчина, совершавший развратные действия в отношении 8-летней девочки, получил тюремный срок
Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам Ташкента огласил приговор в отношении 63-летнего мужчины, который совершал развратные действия в отношении 8-летней девочки на улице. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
В августе этого года проект по борьбе с насилием Nemolchi.uz опубликовал видео, на котором мужчина сидит рядом с девочкой на улице и сначала гладит её по волосам и шее. Мужчина останавливается, когда перед ними проходят люди, а затем повторяет эти действия несколько раз. Затем он насильно целует её, хотя она сопротивляется.
Судья С. Абдуганиев на закрытом заседании признал М. И. (1960 года рождения) виновным по части 3 статьи 129 Уголовного кодекса (развратные действия в отношении лица, не достигшего 16 лет, сопряжённые с применением насилия или угроз / наказывается лишением свободы от 5 до 8 лет) и приговорил его к 5 годам и 4 месяцам лишения свободы в колонии общего режима.
Раньше эта санкция предусматривала наказание в виде исправительных работ от 2 до 3 лет или лишения свободы до 5 лет. Наказания за преступления против половой свободы и неприкосновенности детей были ужесточены в апреле 2023 года.