Ma’lum qilinishicha, birinchi bosqichda joriy yil oxiriga qadar umumiy maydoni 8 ming kv.m bo‘lgan yangi yuk terminali, jumladan, ma’lum bir harorat rejimini saqlashni talab qiladigan yuklar uchun 500 kv.m maydonda muzlatkich kameralari foydalanishga topshiriladi. Shuningdek, import/eksport qiluvchi kompaniyalar xodimlari va vakillari uchun maydoni 3 ming kv.m bo‘lgan yangi ma’muriy bino quriladi.
Ikkinchi bosqichda esa 2025 yil oxiriga qadar 12 ming kv.m maydonga ega yangi yuk omborini qurish va foydalanishga topshirish, shu jumladan umumiy maydoni 1 ming kv.m bo‘lgan har xil harorat sharoitlariga ega yangi zamonaviy sovitish va muzlatish xonalarini qurish rejalashtirilgan.
«Hozirda 1994-2000 yillarda qurilgan yuk terminali umumiy maydoni 3 gektarga yaqin bo‘lgan 20 ga yaqin eskirgan kichik va o‘rta ombor va ma’muriy binolardan iborat. Yuk terminalining o‘tkazish quvvati hozirda yiliga 30 ming tonnani tashkil etadi. Biroq, 2024 yilda taxminan 67 ming tonna yuk va pochta jo‘natmalari kutilmoqda. Bularning barchasi yuk terminalini kengaytirish va modernizatsiya qilish zaruratidan dalolat beradi.
Yangi terminal zamonaviy uskunalar bilan jihozlanadi, bu esa yuklarga ishlov berish vaqtini qisqartiradi va havo tashuvchilarga umume’tirof etilgan xalqaro standartlarga muvofiq sifatli xizmat ko‘rsatishni ta’minlaydi», — deya ta’kidladi «Uzbekistan Airports Cargo» MChJ mas’ul xodimi.

В международном аэропорту Ташкента построят новый грузовой терминал
Пресс-служба компании Uzbekistan Airports сообщила о планах по строительству нового грузового терминала в международном аэропорту Ташкента. Общая площадь терминала будет составлять 5,2 га, а его пропускная способность достигнет 120 тысяч тонн в год.
Работы по проектированию завершены, и строительство будет проводиться в два этапа. На первом этапе, до конца 2024 года, будет построен терминал площадью 8000 кв. м, включая холодильные и морозильные камеры площадью 500 кв. м. Кроме того, будет построено новое административное здание площадью 3000 кв. м.
На втором этапе, до конца 2025 года, планируется построить новый грузовой склад площадью 12 тысяч кв. м, включая современные холодильные и морозильные помещения общей площадью 1000 кв. м с разными температурными режимами.
Нынешняя пропускная способность грузового терминала составляет фактически 30 тысяч тонн в год, но ожидается, что к 2024 году объем обработки груза и почты возрастет до примерно 67 тысяч тонн.
«Всё это говорит об острой необходимости расширения и модернизации грузового комплекса. Новый терминал будет оснащён современным оборудованием, что позволит сократить время обслуживания грузов и предоставлять авиаперевозчикам качество сервиса в соответствии с общепринятыми мировыми стандартами», — сообщили в компании.