Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahar Yashnobod tumani Normuhammedov dahasi 12-uyning lifti ichida odamlari bilan pastga qulab tushgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
Qurilish va uy-joy xo‘jaligi vazirligi axborot xizmati xabariga ko‘ra, mazkur holat vazir o‘rinbosari Ozoda Jo‘rayeva tomonidan joyiga chiqqan holda o‘rganilgan.
Ta’kidlanishicha, liftning to‘xtash qavatiga kelganda sekinlashtirish funksiyasini amalga oshiruvchi datchik nosozligi tufayli o‘z vaqtida kerakli signal yetib bormagan. Shu bois liftning himoya fuksiyasi ishlab, 2 va 3 qavatlar oralig‘ida harakatlanishdan to‘xtagan.
Ko‘p qavatli uyga xizmat ko‘rsatuvchi «Eco hudud» va liftlarning ekspluatatsiyasini shartnoma asosida amalga oshirib kelayotgan «Xavfsiz lift» tashkilotining 24/7 dispetcherlik xizmatiga kelib tushgan murojaat tezkorlik bilan bartaraf etilgan. Lift ichida qolgan aholi vakillari esa 4-5 daqiqa ichida chiqarib olingan.

Ранее в соцсетях распространилось видео, на которым говорится, что в одной из многоэтажек Ташкента рухнул лифт с жильцами внутри.
По информации Министерства строительства, инцидент произошел в многоквартирном доме №12 массива Нормухаммедов Яшнабадского района.
Выяснилось, что причиной стала неисправность датчика, отвечающего за замедление лифта при достижении нужного этажа. В результате сработала система защиты, и лифт остановился между 2-м и 3-м этажами.
На аварийную ситуацию оперативно отреагировала организация Eco hudud, обслуживающая данный многоэтажный дом, и круглосуточная диспетчерская служба компании Xavfsiz lift, отвечающая за эксплуатацию лифтов.