«Inha Tashkent Summer School» lagerining ochilishi bo‘lib o‘tdi
Toshkent shahridagi Inha universiteti (IUT) 9 dan 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun «Inha Tashkent Summer School» yozgi ta’lim lagerinining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbir 1-iyun – Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlab o‘tkazildi.
«Inha Tashkent Summer School» loyihasi IUT ning yangi tashabbusi bo‘lib, bu yil ilk bor o‘tkazilmoqda. «Inha Tashkent Summer School» yozgi ta’til vaqtida bolalarning intellektual rivojlanishi va samarali vaqt o‘tkazishlariga qaratilgan.
«Inha Tashkent Summer School» ning ochilish marosimiga yozgi lagerning birinchi mavsumiga ro‘yxatdan o‘tgan 250 nafar bolajonlar taklif etildi.
Tadbirning birinchi qismida o‘g‘il-qizlar ingliz tilidan o‘tkazilgan imtihonda ishtirok etdilar. Mazkur imtihonlar bolajonlarning ingliz tilidagi bilim darajasini aniqlash hamda guruhlarga ajratish maqsadida tashkil etildi.
Imtihonlardan so‘ng IUT rektori Sarvar Babaxodjayev «Inha Tashkent Summer School» lagerini ochiq deb e’lon qildi. Shuningdek, bolajonlar hamda ularning ota-onalari lagerning dasturi bilan tanishdilar.
Tadbirning ikkinchi qismida bolalar shaxmat-shashka, shuningdek, asfaltda rasm chizish bo‘yicha musobaqalarda ishtirok etishdi. Tashkilotchilar g‘oliblarga qimmatbaho sovg‘alar topshirishdi.
Lager vaqtida bolajonlar yoshiga qarab mantiqiy matematika, ingliz tili, qiziqarli fizika, dasturlash, ona tilisi ingliz tili bo‘lgan o‘qituvchi bo‘lgan klub, robotexnika va fikrlash dizaynlari kabi mashg‘ulotlar taklif etiladi.
Bolalar yosh va bilim darajasi qarab guruhlarga bo‘linadi. Har bir guruh 20 nafar boladan iborat bo‘ladi.

В IUT прошла церемония открытия лагеря Inha Tashkent Summer School
Проект Inha Tashkent Summer School является новой инициативой IUT и проводится впервые в этом году. Inha Tashkent Summer School направлен на интеллектуальное развитие и плодотворное время провождения детей во время летних каникул.
На церемонию открытия Inha Tashkent Summer School были приглашены более 250 детей, которые были зарегистрированы на первую смену лагеря.
В первой части церемонии открытия дети приняли участие в экзаменах по английскому языку. Экзамены были проведены для определения уровня знания детей и распределения в группы.
После экзаменов Ректор IUT Сарвар Бабаходжаев открыл праздничную церемонию лагеря Inha Tashkent Summer School. Также дети и их родители ознакомились с программой лагеря.
Во второй части церемонии дети приняли участие приняли участие в турнире по шахматам и шашкам, а также конкурсе рисование на асфальте. Организаторы также наградили участников.
В ходе лагеря дети исходя от возраста будут принимать участие в занятиях по логической математике, английскому языку, развлекательной физике, программированию, клуб разговорного английского языка с носителем языка, робототехнике, дизайн мышлению.
Дети будут разделены на группы по возрасту и уровню знаний. Каждая группа будет состоять из 20 детей.