Wildberries O‘zbekistonga 50 mlrd so‘mdan ortiq soliq to‘ladi
Soliq qo‘mitasi axborot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, tashkilotda soliq auditi o‘tkazilgan va 2022–2024 yillar uchun budjetga qo‘shimcha hisoblangan 51,2 mlrd so‘m (shundan, 42,8 mlrd so‘m QQS) soliq to‘lovlari to‘langan.
Qo‘mita, o‘z navbatida, faoliyatni O‘zbekiston qonunchiligi talablariga to‘liq rioya qilgan holda amalga oshirish soliq organlari bilan o‘zaro ochiq munosabatlarni ta’minlashi va e’tirozlar bildirish uchun asoslarni istisno qilishini eslatmoqda.
Ma’lumot uchun, Wildberries O‘zbekistonda «WB INT EXPORT» MChJ shaklida yuridik shaxs tashkil etib faoliyatini amalga oshirib keladi.
Eslatib o‘tamiz, bir muddat oldin «Temu» elektron savdo platformasi faoliyati O‘zbekiston qonunchiligini buzib kelayotganligi sababli joriy yil 20 martdan e’tiboran cheklanishi xabar qilingan edi.

Wildberries дополнительно заплатил Узбекистану более 50 млрд сумов налогов
Налоговый комитет Узбекистана установил, что деятельность маркетплейса WILDBERRIES (ООО «РВБ», резидент Российской Федерации) в стране не полностью соответствует некоторым требованиям налогового законодательства.
WILDBERRIES осуществляет свою деятельность в Узбекистане через юридическое лицо в форме ООО «WB INT EXPORT».
В организации был проведен налоговый аудит, по результатам которого за 2022–2024 годы в бюджет были уплачены дополнительные налоговые платежи в размере 51,2 млрд сумов (из них 42,8 млрд сумов НДС).
«Налоговый комитет придерживается единого и объективного подхода ко всем налогоплательщикам, обеспечивая равные условия для исполнения налоговых обязательств», - говорится в сообщении.