Xorazmda fuqarodan “ko‘chada tinch yurishi uchun” pul talab qilgan shaxslar ushlandi
IIV huzuridagi Tergov departamenti bergan ma’lumotga ko‘ra, joriy yilning 9-iyun kuni 38 yoshli I.U. undan 36 yoshli M.B. va 30 yoshli M.E.lar ko‘chada tinch yurishi uchun pul talab qilayotgani, bermasa unga tegishli bo‘lgan mol-mulkiga shikast yetkazishlari mumkinligi haqida hududiy IIBga ariza bilan murojaat qilgan.
Arizaga asosan olib borilgan surishtiruvlarda aniqlanishicha, I.U. 2022-yil 6-dekabridan shu kunga qadar ularga 58 mln so‘m miqdorida pul berib kelgan.
Arizada bildirilishicha, joriy yilning 6-8-iyun kunlari ham M.B. va M.E.lar fuqaroga qo‘ng‘iroq qilib, 10 ming dollar talab qilgan. Aks holda uni tinch qo‘ymasligini bildirib, ushbu pullarni olib kelmagan taqdirda, unga tegishli bo‘lgan transport vositalarini tortib olib qo‘yish bilan qo‘rqitishgan.
Olib borilgan tezkor tadbirda yuqorida ko‘rsatilgan shaxslar arizachi bilan oldindan kelishilgan Gurlan tumani Mustaqillik ko‘chasida joylashgan “Ilhomboy” kafesida uchrashib, undan talab qilingan 10 ming dollarini olayotgan vaqtida, tadbir ishtirokchilari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan Gurlan tumani IIB huzuridagi Tergov guruhi tomonidan M.B. va M.E.larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksning 165-moddasi 2-qismi “b,v” bandlari (tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib,ushbu shaxslarga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

У жителя Хорезма вымогали деньги, чтобы он мог «спокойно ходить по улице»
В Хорезмской области правоохранители задержали двух мужчин, которые вымогали деньги у гражданина, сообщает пресс-служба Следственного департамента при МВД.
Сообщается, что в правоохранительные органы обратился 38-летний И. У. с заявлением, в котором просил принять меры в отношении 36-летнего М. Б. и 30-летнего М. Э.
Выяснилось, что двое граждан требовали у него деньги, чтобы он мог «спокойно ходить по улице», в противном случае они грозили нанести ущерб имуществу заявителя или вынудить отказаться от него.
Несмотря на то, что пострадавший с декабря 2022 года по февраль 2023 года выплатил им 58 млн сумов, они потребовали у него еще $10 тыс., заявив, что не оставят его в покое и конфискуют транспортные средства.
На основании данного заявления было проведено оперативное мероприятие, в ходе которого граждане М. Б. и М. Э. были задержаны с поличным при получении требуемой суммы от заявителя.
По данному факту Следственным отделом ОВД Гурленского района в отношении граждан М. Б. и М. Э. возбуждено уголовное дело по п. «б,в» ч. 2 ст. 165 УК РУз (Вымогательство, совершенное в крупном размере по предварительному сговору группой лиц), ведется следствие. Санкция части второй данной статьи предусматривает лишение свободы от 5 до 10 лет.