Xorazm viloyati Yangiariq tumani qishloq xo‘jaligi bo‘limining mas’ul xodimi tuman hududida joylashgan va «Xorazm davlat o‘rmon xo‘jaligi» davlat muassasasi balansida bo‘lgan 29 gektar yer maydonini chorvachilik yo‘nalishida 49 yil muddatga ijara asosida foydalanish uchun olib berish va mansabdor tanishlari orqali kadastr hujjatlarini rasmiylashtirib berish evaziga fuqarodan 4000 AQSh dollari talab qiladi.
DXX hamda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda mazkur shaxs 3900 AQSh dollari va 1 mln 297 ming so‘m pul mablag‘ini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Unga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 2-qismi «a» bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Ответственный сотрудник отдела сельского хозяйства Янгиарыкского района Хорезмской области требовал у гражданина 4000 долларов США за передачу в аренду на 49 лет 29 гектаров земли, находящейся в балансе государственного учреждения «Хорезмское государственное лесное хозяйство», для животноводческих нужд, а также за оформление кадастровых документов через своих знакомых чиновников.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого совместно с СГБ и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями, данный человек был задержан с материальными доказательствами при получении 3900 долларов США и 1 миллиона 297 тысяч сумов.
В отношении него возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 168 пункта «а» и части 1 статей 28 и 211 Уголовного кодекса, ведётся следствие.