Koronavirusdan asrovchi niqobning zo‘ri qaysi?
Tadqiqotchilar uch turdagi niqoblarni taqqoslab ko‘rishgan: qo‘lbola bir qavatli va ikki qavatli matodan tikilgan niqoblar hamda uch qavatli xirurgik niqoblar.
Mutaxassislar tajriba o‘tkazish uchun maxsus ishlab chiqilgan diod nurlari hamda gaplashganda, yo‘talganda va aksirganda har bir niqobdan tarqaluvchi mikroskopik tomchilarni tasvirga olish uchun o‘ta zamonaviy kameradan foydalanishgan.
Videoyozuvlar garchi bir qavatli niqob ham tarqalayotgan tomchilar miqdorini kamaytirayotganini ko‘rsatgan bo‘lsa-da, yuz uchun mo‘ljallangan uch qavatli xirurgik niqob eng samarali ekanligini aniqladi.
Olimlarning ta’kidlashicha, ishlatilgan material, dizayn, yuzga yopishib turishi, tozalash chastotasi ham niqoblarning himoya xususiyatiga ta’sir ko‘rsatmasdan qolmaydi.
Tadqiqotlarning fikriga ko‘ra, niqoblarni uyda qo‘lbola yasaganda kamida ikki qavat matodan tayyorlash kerak.
Avvalroq, 25-iyul kuni Lissabondagi Molekulyar tibbiyot instituti mutaxassislari SARS-CoV-2 koronavirusini neytrallashtiruvchi birinchi himoyalovchi niqobni yaratishgani haqida xabar bergandik. Niqob suv o‘tkazmaydigan bir necha qavat maxsus materialdan tayyorlangan.

Названа наиболее эффективная маска для защиты от коронавируса
Австралийские ученые из Университета Нового Южного Уэльса назвали самую эффективную при COVID-19 защитную маску. Об этом сообщает ScienceDaily.
Исследователи сравнили три вида масок: самодельные однослойные и двухслойные тканевые маски и трехслойные хирургические.
Для своего эксперимента специалисты использовали специально разработанную светодиодную систему освещения и высокоскоростную камеру для съемки рассеивания микроскопических капель во время разговора, кашля и чихания при ношении каждого типа маски.
Видеозапись показала, что трехслойная хирургическая маска для лица была наиболее эффективна, хотя даже один слой материи уменьшал количество распространявшихся капель.
Ученые подчеркнули, что на защитные свойства изделий также влияет тип используемого материала, дизайн, плотность прилегания к лицу, а также частота стирки.
По мнению исследователей, изготавливать самодельные маски нужно как минимум из двух слоев ткани.
Ранее, 25 июля, стало известно, что специалисты из Института молекулярной медицины в Лиссабоне создали первую защитную маску, способную нейтрализовать коронавирус SARS-CoV-2. Маска представляет собой многоразовое средство индивидуальной защиты, выполненное из нескольких слоев специальной водонепроницаемой ткани.