Bugun, 31-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor elchisi etib tayinlangan Yoshinori Fujiyamani qabul qildi. Bu haqda TIV matbuot xizmati xabar berdi.
Ishonch yorliqlari nusxasini qabul qilib ola turib, Vazir elchini yuqori va mas’uliyatli lavozimga tayinlanganligi bilan tabrikladi, unga samarali faoliyat ko‘rsatishini tiladi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida ikki davlat o‘rtasidagi ishonch va o‘zaro anglashuvning yuqori darajasi, hamkorlikning joriy kun tartibi hamda xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha qarashlarning mos kelishi va yondashuvlarining yaqinligi e’tirof etildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiion hamkorlikni rivojlantirish uchun ulkan salohiyatning mavjudligi hamda mazkur yo‘nalishdagi munosabatlarni kuchaytirishga o‘zaro qiziqishning borligi qayd etildi.
Uchrashuvda Yaponiyaga bo‘lajak oliy va yuqori darajadagi tashriflarga tayyorgarlik ko‘rishning amaliy jihatlariga alohida e’tibor qaratildi. Rejalashtirilgan uchrashuvlar O‘zbekiston — Yaponiya muloqotini faollashtirishga xizmat qilishiga va ikki tomonlama munosabatlarning butun kompleksiga yangi turtki berishiga ishonch bildirildi.

Абдулазиз Камилов принял посла Японии Ёшинори Фуджияму
31 августа 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии Ёшинори Фуджияму. Об этом сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
Принимая копии верительных грамот, Министр поздравил Посла с назначением на высокий и ответственный пост и пожелал ему плодотворной работы.
В ходе состоявшейся беседы подчеркнут высокий уровень доверия и взаимопонимания между двумя странами, совпадение взглядов и близкие подходы по текущей повестке сотрудничества, а также международной и региональной проблематике.
Стороны отметили огромный потенциал для развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также взаимную заинтересованность в наращивании взаимодействия на данном направлении.
Отдельное внимание на встрече было уделено практическим аспектам подготовки к предстоящим визитам на высшем и высоком уровнях. Выражена уверенность, что запланированные встречи послужат активизации узбекско-японского диалога и придадут импульс всему комплексу двусторонних отношений.