BMT chegara masalalari bo‘yicha O‘zbekiston tajribasini ommalashtirmoqchi
2018 yilning 1 noyabr kuni TIVda Maxsus topshiriqlar bo‘yicha elchi Ilhomjon Ne’matov BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, Aksilterror boshqarmasi rahbari Vladimir Voronkov va BMT Bosh kotibining Maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Natalya German bilan uchrashdi.
Mehmonlarga O‘zbekistonning mintaqa davlatlari bilan davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalalari bo‘yicha muzokaralar jarayoni to‘g‘risida qisqacha ma’lumot berildi.
O‘zbekiston TIVning ma’lum qilishicha, O‘zbekistonning Qirg‘iziston va Tojikiston bilan davlat chegarasini rasmiylashtirish hamda chegara bo‘yicha shartnomalarni imzolash kabi mushkul masalalarga javob topilishi BMT tomonidan yuqori baholandi.
Uchrashuv davomida chegara masalalari bo‘yicha O‘zbekistonning ijobiy ishlanmalarini ommalashtirish masalasi ham muhokama qilindi. Shu munosabat bilan BMT vakillari xalqaro tashkilot doirasida chegara masalalarini yechish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasi mavzusida taqdimot o‘tkazishni taklif qildilar.

ООН предложила Узбекистану поделиться опытом решения пограничных вопросов
1 ноября 2018 года в МИД Посол по особым поручениям Илхомжон Неъматов встретился с заместителем Генерального секретаря ООН, главой Контртеррористического управления Владимиром Воронковым и Специальным представителем Генерального секретаря ООН, главой Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Натальей Герман.
В ходе встречи было отмечено, что благодаря политике Узбекистана, сегодня в Центральной Азии созданы совершенно новый здоровый климат и дружественная атмосфера, а также благоприятные условия для всестороннего развития взаимовыгодного сотрудничества между странами региона, сообщает МИД Узбекистана.
Гости были коротко проинформированы о ходе переговорного процесса по вопросам делимитации и демаркации государственной границы Узбекистана со странами региона.
По словам представителей ООН, нахождение решений по таким сложным вопросам, как правовое оформление государственной границы и подписание договоров о границе Узбекистана с Кыргызстаном и Таджикистаном, высоко оценено в ООН.
В ходе встречи также обсужден вопрос распространения позитивных наработок Узбекистана по вопросам границ. В этой связи представители ООН предложили провести презентацию опыта Узбекистана по решению вопросов границы в рамках международной организации.