O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda aholi salomatligini mustahkamlash va xavfsizligini oshirish, ekologik osoyishtalikni ta’minlash, chiqindilarni qayta ishlash tizimini takomillashtirish masalalari bo‘yicha 10 avgust kuni yig‘ilish o‘tkazdi.
Videokonferensaloqa shaklida o‘tgan yig‘ilishda mamlakatimizda ekologik xavfsizlikni ta’minlashga muhim siyosiy masala sifatida qaralayotgani ta’kidlandi. Xususan, Orol dengizining qurigan tubida o‘rmonzorlar barpo etilib, Orolbo‘yidagi shahar va tumanlarni rivojlantirishga qaratilgan dasturlar jadal amalga oshirilmoqda. Atrof-muhitni va aholi salomatligini muhofaza qilish maqsadida chiqindilarni yig‘ish va qayta ishlash bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda. Ayniqsa, hozirgi pandemiya sharoitida bu masalalar yanada dolzarb ahamiyat kasb etadi.
«Chiqindi tizimini tartibga solish — hayotimiz, sog‘lig‘imiz uchun eng muhim vazifalardan biri. Bu inson salomatligi va xavfsizligi, millat kelajagi bilan bog‘liq dolzarb masala, — dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
So‘nggi uch yilda chiqindilarni boshqarish sohasiga budjetdan ajratilgan 390 milliard so‘m hisobiga 742 ta maxsus texnika sotib olingan, 204 ta poligon modernizatsiya qilingan.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda sohada muammolar hali ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Misol uchun, Izboskan, G‘uzor, Chust, Buvayda, Urgut va Shahrixon tumanlarida tozalash xizmati qamrovi respublika ko‘rsatkichidan 2 baravar past. Toshkent viloyatida budjet hisobidan olingan 32 ta, Qashqadaryoda 23 ta maxsus texnika talon-toroj qilingan. «Toza hudud» korxonalarining debitor qarzdorligi yuqori.
Joriy yil mart oyida o‘tkazilgan yig‘ilishda sohadagi ishlar tanqid qilinib, tegishli topshiriqlar berilgan edi. Bugun ularning ijrosi ko‘rib chiqildi, qo‘shimcha vazifalar belgilandi.
Hozirda sanitar tozalash xizmatlari bilan aholini qamrab olish darajasi 66 foizni tashkil etadi. Yig‘ilishda yil yakunigacha bu ko‘rsatkichni 90 foizga yetkazish, sohaga xususiy korxonalarni keng jalb etish zarurligi ta’kidlandi.
Chiqindilarni qayta ishlashni tartibga solish bo‘yicha 14 ta hududdagi tumanlar kesimida alohida qarorlar qabul qilinishi hamda ularning ijrosi yuzasidan nazorat tizimi yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Nodavlat sektor chiqindilarni yig‘ish va qayta ishlashda yaxshi samara bermoqda. Qayerda shunday korxonalar ishlayotgan bo‘lsa, xizmat sifati ham yuqori, aholi ham rozi. Misol uchun, «Bio Texno Eko» kompaniyasi 6 million dollardan ziyod kredit hisobiga 78 ta maxsus texnika va uskunalar xarid qilib, Termiz shahri, Termiz va Angor tumanlaridagi 285 ming aholiga tozalash xizmati ko‘rsatmoqda.
Joylarda shunday loyiha qilaman, degan tadbirkorlar ko‘p. Shundan kelib chiqib, mutasaddilarga Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda davlat-xususiy sheriklik asosida jami 31 ta klaster tashkil etish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Ushbu loyihalar hisobiga maishiy chiqindilarni qayta ishlash darajasini yil yakunigacha 25 foizgacha, 2021-yilda kamida 35 foizga yetkazish zarurligi belgilandi.
Sanitar-ekologik talabga javob bermaydigan 51 ta chiqindi poligonini maqbullashtirish, bundan tashqari, qurilish chiqindilari uchun 26 ta poligon hamda ularni qayta ishlovchi klasterlar tashkil etish muhimligi aytildi.
Yig‘ilishda xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb etilgan mablag‘lar natijadorligi ham muhokama qilindi.
Mutasaddilarga bu mablag‘lar evaziga boshlangan loyihalarni jadallashtirib, qisqa muddatlarda foydalanishga topshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Davlatimiz rahbari sohani kamxarj va tejamkor texnikalar bilan ta’minlash muhimligini ta’kidladi.
Muhokamada ekologik nazoratni kuchaytirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Ayrim zavodlar havoga me’yordan ortiqcha tashlanma chiqarib, atrof-muhitga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bunday holatlar fuqarolarning haqli e’tiroziga sabab bo‘lmoqda.
Shu bois Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasiga havo ifloslanishini tezkor tahlil qiladigan mobil laboratoriyalar bilan har bir hududni ta’minlash topshirig‘i berildi. Bosh vazir o‘rinbosariga atrof-muhitga yuqori va o‘rta xavfli 240 ta yirik sanoat korxonasida zamonaviy lokal tozalash inshootlarini o‘rnatish va mavjudlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi rahbariyati hamda viloyat hokimlarining hisoboti eshitildi.

В Узбекистане расширят экологический контроль
В нашей стране вопрос обеспечения экологической безопасности рассматривается как один из приоритетов государственной политики. Создаются обширные лесонасаждения на высохшем дне Аральского моря, реализуются программы развития Приаралья. В целях защиты экологии и охраны здоровья населения проводится последовательная работа по сбору и переработке отходов. Актуальность данного вопроса особенно возрастает в нынешних условиях пандемии.
- Упорядочить систему управления отходами – одна из важнейших для нашей жизни и здоровья задач. Это вопрос здоровья населения, актуальная проблема, связанная с будущим нации, - сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
За последние три года за счет 390 миллиардов сумов, выделенных из бюджета на сферу управления отходами, было закуплено 742 единицы техники по перевозке отходов и модернизировано 204 полигона.
На совещании, прошедшем в критическом духе, указано на наличие множества проблем в этом направлении. К примеру, охват услугами санитарной очистки в Избасканском, Гузарском, Чустском, Бувайдинском, Ургутском и Шахриханском районах в 2 раза ниже республиканского показателя. Выявлено хищение закупленной за счет бюджета специальной техники: 32 единицы в Ташкентской и 23 – в Кашкадарьинской областях. У предприятий «Тоза худуд» высокая дебиторская задолженность.
Состояние дел в сфере было критически обсуждено на совещании, состоявшемся в марте текущего года, на котором были даны соответствующие поручения. Сегодня рассмотрено их исполнение и определены дополнительные задачи.
Охват населения услугами санитарной очистки в настоящее время составляет 66 процентов. На совещании отмечалось, что необходимо довести этот показатель до 90 процентов до конца года, в том числе за счет широкого привлечения в сферу частных предприятий.
Определено, что по всем 14 регионам, в разрезе районов, будут приняты отдельные постановления касательно упорядочения переработки отходов с внедрением системы контроля за их исполнением.
Участие негосударственного сектора демонстрирует хорошие результаты в сборе и переработке отходов. Везде, где действуют такие предприятия, население довольно качеством услуг. К примеру, ООО «Био Техно Эко», закупив за счет кредита на более 6 миллионов долларов 78 единиц специальной техники и оборудования, оказывает услуги санитарной очистки 285 тысячам жителей города Термеза, Термезского и Ангорского районов.
И на местах много предпринимателей, желающих реализовать подобные проекты. В связи с этим ответственным лицам дано указание по организации 31 кластера на основе государственно-частного партнерства в Каракалпакстане и областях.
За счет этих проектов необходимо довести уровень переработки бытовых отходов до 25 процентов к концу года и не менее 35 процентов в 2021 году.
Отмечалась важность решения вопроса по 51 полигону, не соответствующему санитарным и экологическим требованиям, а также создания 26 полигонов для строительных отходов и кластеров по их переработке.
На совещании также обсуждена результативность использования средств, привлеченных от международных финансовых институтов.
Ответственным лицам поручено ускорить реализацию проектов, начатых в рамках этих средств, сдать объекты в эксплуатацию в сжатые сроки. Глава государства отметил важность обеспечения сферы экономичной и малозатратной техникой.
Особое внимание Президент уделил расширению экологического контроля.
Выбросы некоторых заводов превышают нормативы, что наносит вред окружающей среде и становится причиной обоснованного недовольства граждан.
В связи с этим Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды поручено обеспечить каждый регион мобильными лабораториями для оперативного анализа загрязненности воздуха. Заместителю Премьер-министра поручено разработать программу по установке современных и модернизации существующих локальных очистных сооружений на 240 крупных промышленных предприятиях с высоким и средним риском для окружающей среды.
На совещании заслушан отчет руководства Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды и хокимов областей.