Bugun O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida, Ozarbayjon, Tojikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston Prezidentlari ishtirokida o‘tgan Maslahat uchrashuvida davlat rahbarlari Ozarbayjon Respublikasini ushbu formatga to‘la huquqli ishtirokchi sifatida qo‘shilishi to‘g‘risida qaror qabul qildilar.
Uchrashuvda so‘zga chiqqan ishtirokchi mamlakatlar yetakchilari mintaqaviy sheriklikni yanada mustahkamlash bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdilar. Yakunda ko‘p tomonlama hujjatlar imzolandi.
Sammit doirasida 15-noyabr kuni davlatimiz rahbari Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Shu kuni Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning mamlakatimizga davlat tashrifining asosiy tadbirlari bo‘lib o‘tdi.
Tadbir dasturidagi voqealar yakunlangach, “Toshkent-Humo” xalqaro aeroportida davlatimiz rahbari Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston va Ozarbayjon Prezidentlarini samimiy kuzatib qo‘ydi. Ular o‘z yurtlariga jo‘nab ketdilar.
Ertaga, 17-noyabr kuni Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning mamlakatimizga davlat tashrifining asosiy tadbirlari bo‘lib o‘tadi.

Саммит стран Центральной Азии в Ташкенте завершился
По итогам Консультативной встречи, прошедшей сегодня под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, с участием Президентов Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, главы государств приняли решение о присоединении Азербайджанской Республики в этот формат в качестве полноправного участника.
Выступившие в ходе встречи лидеры стран-участниц выдвинули важные инициативы по дальнейшему укреплению регионального партнерства. В завершение состоялось подписание многосторонних документов.
На полях саммита 15 ноября глава нашего государства провел встречи с Президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым, Кыргызстана Садыром Жапаровым и Таджикистана Эмомали Рахмоном. В этот же день состоялись основные мероприятия государственного визита Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в нашу страну.
По завершении мероприятий в международном аэропорту «Ташкент-Хумо» глава нашего государства тепло проводил Президентов Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Азербайджана. Они отбыли в свои страны.
Завтра, 17 ноября, состоятся основные мероприятия государственного визита Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова в нашу страну.