O‘zbekiston – Afg‘oniston chegarasidagi voqea haqida rasmiy xabar berildi
2022-yilning 21-avgust kuni Payg‘ambar oroli hududida (Surxondaryo viloyati) davlat chegarasini buzib o‘tgan va o‘z qayiqlarida mazkur orolga kelib tushgan bir guruh afg‘onistonlik fuqarolar aniqlangan. Bu haqda DXX Chegara qo‘shinlari rasmiy kanali xabar berdi.
Voqea joyiga yetib kelgan O‘zbekiston chegarachilariga qoidabuzarlar qarshilik ko‘rsatgan.
O‘tkazilgan amaliyot natijasida O‘zbekiston davlat chegarasini buzganlarning barchasi (24 kishi) shaxsini aniqlash va tergov tadbirlari o‘tkazish uchun qo‘lga olingan.
Ular so‘roqqa tutilganida, chegarani buzib o‘tishdan maqsadlari O‘zbekiston chegara zonasida ko‘p miqdorda o‘suvchi qizilmiya o‘simligi ildizini noqonuniy olib ketish ekani ma’lum bo‘ldi.
Ayni paytda Payg‘ambar oroli hududi O‘zbekiston Chegara qo‘shinlarining to‘liq nazorati ostida, deyiladi xabarda.

24 гражданина Афганистана нарушили границу Узбекистана. В погранвойсках прокомментировали инцидент
21 августа 2022 года на территории острова Арал Пайгамбар (Сурхандарьинская область) была замечена группа граждан Афганистана, нарушивших государственную границу и причаливших к вышеупомянутому острову на своих лодках. Об этом сообщается в официальном Telegram-канале Пограничных войск Узбекистана.
Нарушители оказали сопротивление прибывшему на место пограничному наряду Узбекистана.
Благодаря проведенной операции все нарушители госграницы Узбекистана — всего 24 человек были задержаны для установления личности и проведения следственных мероприятий.
Выяснилось, что причиной пограничного инцидента является незаконная добыча корня солодки, произрастающего в большом количестве в пограничной зоне Узбекистана.
«В настоящее время территория острова Арал Пайгамбар находится под полным контролем подразделений Пограничных войск Узбекистана», - говорится в сообщении.