Shavkat Mirziyoyev va Qosim-Jo‘mart To‘qayev telefonda muloqotlashdi
10 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari ikki tomonlama hamkorlikning joriy masalalari va bo‘lajak qo‘shma tadbirlar yuzasidan fikr almashdilar.
Prezident To‘qayev Qozog‘iston Respublikasidagi joriy holat hamda mamlakatda vaziyatni barqarorlashtirish bo‘yicha hukumat tomonidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot berdi.
O‘zbekiston yetakchisi halok bo‘lganlarning oilalariga yana bir bor hamdardlik bildirib, jabrlanganlar tezda shifo topishlarini tiladi.
Tomonlar birodar Qozog‘iston zaminida tinchlik va barqarorlik tez fursatda qayta tiklanishiga ishonch bildirdilar.

Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев вновь обсудили ситуацию в Казахстане
10 января состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Главы государств обменялись мнениями по текущим вопросам двустороннего сотрудничества и предстоящим совместным мероприятиям.
Президент Токаев проинформировал о текущей ситуации в Республике Казахстан и мерах, предпринимаемых правительством по стабилизации положения в стране.
Лидер Узбекистана ещё раз выразил соболезнования семьям погибших и пожелания скорейшего выздоровления пострадавшим.
Стороны выразили уверенность в скорейшем восстановлении мира и стабильности на братской земле Казахстана.