O‘zbekistonning Indoneziyaga yangi elchisi tayinlandi
O‘zbekistonning yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Oybek Eshonov Indoneziya poytaxtiga tashrif buyurdi.
Diplomat 57 yoshda. U Toshkent davlat universiteti (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti)ning sharqshunoslik fakulteti, shuningdek, davlatimiz rahbari huzuridagi Davlat qurilish akademiyasini tamomlagan.
2008-yildan 2017-yilgacha Isroildagi elchi lavozimida ishlagan. Yangi lavozimga tayinlanganiga qadar TIVning Janubiy Osiyo, Yaqin, O‘rta Sharq va Afrika mamlakatlari bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i lavozimida ishlagan. Fors va ingliz tillarini mukammal biladi.
Oybek Eshonov 2018-2022-yillarda mamlakatimizning Jakartadagi elchixonasiga rahbarlik qilgan va "O‘zavtosanoat" AK boshqaruvi raisi etib tasdiqlangan Ulug‘bek Ro‘ziqulov o‘rniga tayinlandi.

Назначен новый посол Узбекистана в Индонезии
В столицу Индонезии прибыл вновь назначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана Ойбек Эшонов, сообщает ИА «Дунё».
Ойбек Эшонов окончил восточный факультет Ташкентского государственного университета (ныне Национальный университет Узбекистана), а также Академию государственного строительства при Президенте Республики Узбекистан. В 2008–2017 годах работал послом в Израиле. До назначения занимал должность начальника Управления по сотрудничеству со странами Южной Азии, Ближнего, Среднего Востока и Африки МИД.
Владеет персидским и английским языками.
Ойбек Эшонов на этой должности сменил Улугбека Рузикулова, в 2018–2022 годах руководившего Посольством Джакарте и назначенного председателем правления АО «Узавтосаноат».