O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov «Ichan qal’a»ni tomosha qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Oliy martabali mehmonga ushbu qadamjolar tarixi, bu yerda sayyohlikni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida so‘zlab berildi.
Davlat rahbarlari Pahlavon Mahmud maqbarasini ziyorat qildi. Qur’on tilovat qilindi.
Prezidentlar buyuk turkman shoiri Maxtumquli tahsil olgan Sherg‘ozixon madrasasini ham kirib ko‘rdi.
Shavkat Mirziyoyev va Gurbanguli Berdimuhamedov «Ichan qal’a» yaqinidagi Nurillaboy tarixiy majmuasini tomosha qildi.
Ushbu qadimiy saroy O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 19-maydagi qaroriga muvofiq rekonstruksiya va restavratsiya qilingan. Badiiy galereya, qabullar uyi, amfiteatr, hunarmandlar markazi, milliy oshxona barpo etilgan.

Президенты посетили комплекс «Ичан-кала» (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов посетили комплекс «Ичан-кала». Об этом сообщает пресс-служба президента.
Высокому гостю было рассказано об истории этого места, проводимой работе по развитию туризма в комплексе.
Главы государств посетили мавзолей Пахлавана Махмуда. Были прочитаны суры из Корана.
Президенты посетили также медресе Шергазихана в Хиве, где учился великий туркменский поэт Махтумкули.
Затем Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов ознакомились с комплексом «Нуриллабой» рядом с Ичан-калой.
Этот дворец был отреставрирован в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 мая 2017 года. Возведены художественная галерея, дом приемов, амфитеатр, центр ремесленничества, ресторан национальной кухни.
Президент Туркменистана выразил восхищение созидательным гением наших предков, высоко оценил проводимую работу по сохранению их наследия.