Shavkat Mirziyoyev Bishkekda Ashraf G‘ani bilan uchrashdi
ShHTning Bishkek sammiti tadbirlari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G‘ani bilan uchrashdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari turli darajadagi ikki tomonlama muloqotlar faollashgani, tovar ayirboshlash hajmi ortayotgani, o‘zaro manfaatli iqtisodiy hamkorlik va gumanitar almashinuvlar kengayib borayotganini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish hamda ushbu mamlakatni Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlikka jalb etishga qaratilgan aniq dastur va loyihalarni ro‘yobga chiqarishning amaliy masalalari ko‘rib chiqildi.
Prezident Ashraf G‘ani Afg‘onistondagi vaziyatni tez fursatda tinch yo‘l bilan hal etish borasidagi faol sa’y-harakatlari uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi, deyiladi xabarda.

Шавкат Мирзиёев в Бишкеке встретился с Ашрафом Гани
В рамках мероприятий Бишкекского саммита ШОС Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани.
Глава нашего государства особо отметил активизацию двусторонних контактов на разных уровнях, рост взаимной торговли, развитие взаимовыгодного экономического сотрудничества и гуманитарных обменов.
На встрече рассмотрены практические вопросы продвижения конкретных программ и проектов, направленных на содействие социально-экономическому восстановлению Афганистана и вовлечение этой страны в региональное сотрудничество в Центральной Азии.
Президент Ашраф Гани выразил глубокую признательность Президенту Шавкату Мирзиеёву за активные усилия по скорейшему мирному урегулированию ситуации в Афганистане.