Shavkat Mirziyoyev BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi yig‘ilishida nutq so‘zlaydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22 fevral kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha kengashi 46-sessiyasining yuqori darajadagi segmenti ishida ishtirok etadi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Inson huquqlari bo‘yicha kengash faoliyati butun dunyo bo‘ylab inson huquqlari himoyasini ta’minlashga qaratilgan BMT tizimidagi eng nufuzli hukumatlararo organlardan biri hisoblanadi.
Kengashga 47 ta davlat a’zo. O‘tgan yil oktyabr oyida mamlakatimiz 2021-2023 yillar davriga ushbu tuzilma a’zosi etib ilk bor saylandi.
Koronavirus pandemiyasi munosabati bilan kengashning navbatdagi yig‘ilishi Jeneva shahrida videoanjuman shaklida o‘tkaziladi.
Yig‘ilish kun tartibidan inson huquqlariga rioya etilishi va ularni himoya qilish, shu jumladan fuqarolik, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlarni ta’minlash bilan bog‘liq eng dolzarb masalalar o‘rin olgan.
Tadbirda BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar Mishel Bachelet, qariyb 150 mamlakatdan davlat, hukumat rahbarlari, tashqi ishlar vazirlari va yuqori darajadagi vakillar ishtirok etishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Prezidenti forumning birinchi kunida, uning yalpi qismida nutq so‘zlaydi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida mamlakatimizda demokratik yangilanishlarni chuqurlashtirishning ustuvor yo‘nalishlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha kengash doirasidagi ishlarning asosiy vazifalariga batafsil to‘xtaladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nutqining to‘g‘ridan-to‘g‘ri translyasiyasi mamlakatimizning markaziy telekanallarida ham amalga oshiriladi.

Шавкат Мирзиёев выступит на 46-й сессии Совета ООН по правам человека
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 февраля примет участие в работе cегмента высокого уровня 46-й сессии Совета Организации Объединенных Наций по правам человека. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Совет по правам человека является одним из наиболее авторитетных межправительственных органов системы ООН, призванный обеспечивать защиту прав человека по всему миру.
В состав совета входят 47 государств-членов. В октябре прошлого года наша страна впервые была избрана членом этой структуры на период 2021-2023 годов.
В связи с пандемией коронавируса нынешнее заседание совета будет проходить в городе Женеве в формате видеоконференции.
В повестку дня включены наиболее актуальные вопросы, связанные с соблюдением и защитой прав человека, в том числе обеспечением гражданских, политических, экономических, социальных и культурных прав.
В мероприятии планируется участие Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, Верховного комиссара по правам человека Мишель Бачелет, глав государств, правительств, министров иностранных дел и высоких представителей из порядка 150 стран мира.
Президент Узбекистана выступит в первый день работы форума на его пленарной части.
В своем выступлении глава нашего государства подробно остановится на приоритетах углубления демократических преобразований в стране и основных направлениях работы в рамках Совета по правам человека.
Прямая трансляция выступления Президента Республики Узбекистан будет также осуществляться на центральных национальных телеканалах.