Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga 21-noyabr kuni rasmiy tashrif bilan Parijga keldi.
«Parij-Orli» aeroportida davlatimiz rahbarining tashrifi munosabati bilan ikki mamlakat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Mamlakatimiz yetakchisini Fransiya madaniyat vaziri Rima Abdul-Malak va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Bugun davlatimiz rahbari yetakchi kompaniyalar va moliyaviy tuzilmalar rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazadi.
Tashrifning asosiy tadbirlari ertaga, 22-noyabr kuniga mo‘ljallangan.
Ushbu mamlakat Parlamentining quyi palatasi — Milliy yig‘in raisi Yael Braun-Pive bilan uchrashuv bo‘lib o‘tadi. So‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Emmanuel Makron muzokara o‘tkazadilar.
Davlat rahbarlari Luvr muzeyi va Arab dunyosi institutiga birgalikda tashrif buyurib, xalqimiz madaniy merosiga bag‘ishlangan, O‘zbekiston va boshqa mamlakatlar muzeylarining eng noyob eksponatlaridan iborat yirik ko‘rgazmalar bilan tanishadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с супругой по приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона 21 ноября прибыл с официальным визитом в Париж.
В аэропорту «Париж-Орли» к встрече главы нашего государства были подняты государственные флаги двух стран, выстроен почетный караул.
Лидера Узбекистана встретили министр культуры Франции Рима Абдул-Малак и другие официальные лица.
Сегодня глава нашего государства проведет встречу с руководителями ведущих компаний и финансовых структур.
Основные мероприятия визита намечены на завтра, 22 ноября.
Пройдет встреча с председателем нижней палаты Парламента – Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве. Затем состоятся переговоры Президента Шавката Мирзиёева и Президента Эммануэля Макрона.
Главы государств вместе ознакомятся с экспозицией масштабных выставок в музее Лувр и Институте арабского мира, посвященных культурному наследию нашего народа и представленных уникальнейшими экспонатами из музейных коллекций Узбекистана и других стран.