Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning taklifiga binoan 11-noyabr kuni amaliy tashrif bilan Boku shahriga keldi.
Haydar Aliyev nomidagi xalqaro aeroportda davlatimiz rahbarini Ozarbayjon iqtisodiyot vaziri Mikoyil Jabborov va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Tashrif dasturida O‘zbekiston yetakchisining Birlashgan Millatlar Tashkiloti Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasi Tomonlari konferensiyasining 29-sessiyasi (COP29) tadbirlarida ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Mamlakatimiz Prezidenti, shuningdek, xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazadi.
COP29 doirasida delegatsiyamiz tomonidan yerlarning tanazzulga uchrashi va cho‘llanishga qarshi kurashish, ekologik ta’limni rivojlantirish hamda iqlim kun tartibini ilgari surishda yoshlarning o‘rniga bag‘ishlangan yuqori darajadagi tadbirlar o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasining maxsus tashkil etilgan Milliy pavilonida Orolbo‘yi mintaqasining ijtimoiy-ekologik muammolarini hal etish, «yashil» iqtisodiyotni rivojlantirish, qayta tiklanuvchi energiya va suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, bioxilma-xillikni asrash va boshqa yo‘nalishlarda 20 dan ortiq qo‘shimcha tadbir o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Баку
По приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 ноября прибыл с рабочим визитом в город Баку.
В международном аэропорту имени Гейдара Алиева главу нашего государства встретили министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и другие официальные лица.
Программой пребывания предусматривается участие лидера Узбекистана в мероприятиях 29-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
Президент нашей страны также проведет ряд встреч с главами зарубежных государств и руководителями международных организаций.
В рамках СОР29 нашей делегацией будет организована серия мероприятий высокого уровня, посвященных вопросам борьбы с деградацией земли и опустыниванием, развития экологического образования и роли молодежи в продвижении климатической повестки.
На специально созданном Национальном павильоне Республики Узбекистан запланировано проведение свыше 20 сайд-ивентов, в том числе по решению социально-экологических проблем региона Приаралья, развитию «зеленой» экономики, внедрению возобновляемой энергетики и водосберегающих технологий, обеспечению продовольственной безопасности, сохранению биоразнообразия и других.