O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 noyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining sobiq Bosh kotibi, bugungi kunda Yashil taraqqiyot global instituti assambleyasi va Xalqaro olimpiya qo‘mitasining Etika bo‘yicha qomissiyasiga rahbarlik qilayotgan Pan Gi Munni qabul qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Pan Gi Mun Nukusda bo‘lib o‘tgan Orolbo‘yi hududida ekologik vaziyatni yaxshilash masalalari hamda bu jarayonda koreys diasporasining roliga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun mamlakatimizga keldi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, uning tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash, jumladan, zamonaviy global tahdid va xatarlarga qarshi kurashishda jahon hamjamiyatining sa’y-harakatlarini birlashtirish orqali ming yillik rivojlanish maqsadlariga erishishdagi katta xizmatlarini alohida ta’kidladi.
Pan Gi Munning xalqaro hamjamiyat e’tiborini Orol fojiasining salbiy oqibatlarini bartaraf etish masalalariga qaratishga qo‘shgan shaxsiy hissasi yuksak baholandi.
BMT Bosh kotibi lavozimida u O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlarining Orolbo‘yidagi ekologik vaziyatni yaxshilash borasidagi tashabbus va takliflarini faol qo‘llab-quvvatladi.
Uchrashuvda Orol dengizi mintaqasida ustuvor loyihalarni amalga oshirishda xalqaro institutlar va tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish va strategik sheriklikni mustahkamlash yuzasidan ham fikr almashildi. O‘zbekistonda istiqomat qilayotgan ko‘p sonli koreys diasporasining xalqlarimiz va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga hissa qo‘shayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Pan Gi Mun davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekistonda BMTning Barqaror taraqqiyot maqsadlariga to‘la mos bo‘lgan 2021 yilgacha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohot va yangilanishlarni yuksak baholadi.
O‘zbekistonning Orolbo‘yida ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash, ekologik muammolarni bartaraf etish, sog‘liqni saqlash va ta’lim tizimini rivojlantirish, infratuzilmani takomillashtirishga xizmat qilayotgan 2018-2021 yillarda Orolbo‘yi hududini rivojlantirish bo‘yicha Davlat dasturi doirasida amalga oshirayotgan sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbarining inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi trast jamg‘armasini va Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazini tashkil etishga oid takliflari to‘liq qo‘llab-quvvatlandi.
Pan Gi Mun bundan buyon ham O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashga faol ko‘maklashishga, Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etishda samarali hamkorlik qilishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев принял бывшего генерального секретаря ООН Пан Ги Муна
27 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял бывшего генерального секретаря Организации Объединённых Наций Пан Ги Муна, возглавляющего в настоящее время Ассамблею Глобального института зелёного роста и Комиссию по этике Международного олимпийского комитета. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Пан Ги Мун прибыл в нашу страну для участия в Международной конференции по вопросам улучшения экологической ситуации в зоне Приаралья и роли в этом процессе корейской диаспоры, которая прошла сегодня в Нукусе.
Тепло приветствуя высокого гостя, Глава нашего государства особо отметил его большие заслуги в деле укрепления мира и стабильности, достижения Целей развития тысячелетия, в том числе путём консолидации усилий мирового сообщества по противодействию глобальным вызовам и угрозам современности.
Дана высокая оценка личному вкладу Пан Ги Муна в широкое привлечение международного внимания к вопросам преодоления негативных последствий Аральской трагедии.
На посту генерального секретаря ООН он активно поддерживал инициативы и предложения Узбекистана и стран региона Центральной Азии по улучшению экологической ситуации в Приаралье.
В ходе беседы рассмотрены перспективы развития взаимодействия с международными институтами и организациями по продвижению приоритетных проектов в регионе Аральского моря.
Также состоялся обмен мнениями по расширению многопланового сотрудничества и укреплению стратегического партнёрства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея. С удовлетворением отмечен вклад многочисленной корейской диаспоры в Узбекистане в углубление дружбы и взаимопонимания между двумя народами и странами.
Пан Ги Мун, выразив признательность за тёплый приём, дал высокую оценку масштабным реформам и преобразованиям в рамках принятой в Узбекистане Стратегии развития до 2021 года, которая полностью соответствует Целям устойчивого развития ООН.
Особо отмечены предпринимаемые Узбекистаном усилия в рамках Государственной программы по развитию региона Приаралья на 2018-2021 годы, нацеленной на кардинальное улучшение социально-экономической ситуации в регионе, решение экологических проблем, развитие систем здравоохранения и образования, совершенствование инфраструктуры.
Полностью поддержаны инициативы Главы нашего государства по созданию многопартнёрского Трастового фонда по человеческой безопасности и Международного инновационного центра Приаралья.
Пан Ги Мун подтвердил приверженность и далее активно содействовать дальнейшему укреплению отношений стратегического партнёрства Республики Узбекистан и Республики Корея, тесному эффективному взаимодействию в целях преодоления последствий Аральской катастрофы.