O‘zbekiston hududlarining Tatariston bilan o‘zaro manfaatli hamkorligini kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Ilgari erishilgan kelishuvlarga muvofiq ikki mamlakat yetakchi korxonalari o‘rtasida sheriklik aloqalari va kooperatsiya rivojlanayotganining ilk muhim natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmi ortib, nomenklaturasi sifatli kengaymoqda, qator investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Bugun Toshkent viloyatida yangi «Chirchiq» texnologik parki qo‘shma loyihasiga start berildi.
Gumanitar yo‘nalishda, shu jumladan ta’lim va madaniyat sohalarida muhim dasturlar amalga oshirilmoqda.
Sanoat kooperatsiyasi, axborot texnologiyalari, transport va logistika, farmatsevtika va turizm sohalarida loyihalarni yanada ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Turli darajalardagi faol muloqotlarni va «yo‘l xaritasi» asosida birgalikdagi ishlarni davom ettirishga kelishib olindi.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию во главе с Рустамом Миннихановым
Сегодня, 23 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Российской Федерации во главе с Президентом Татарстана Рустамом Миннихановым.
Были рассмотрены практические аспекты расширения взаимовыгодного сотрудничества регионов Узбекистана с Татарстаном.
С удовлетворением отмечены первые значимые результаты развития партнёрских связей и кооперации ведущих предприятий двух стран в соответствии с ранее достигнутыми договорённостями.
Растут объёмы и качественно расширяется номенклатура взаимной торговли, реализуется целый ряд инвестиционных проектов. Сегодня дан старт новому совместному проекту технологического парка «Чирчик» в Ташкентской области.
Осуществляются важные гуманитарные программы, в том в числе в области образования и культуры.
Особое внимание уделено дальнейшему продвижению проектов в области промышленной кооперации, информационных технологий, транспорта и логистики, фармацевтики и туризма.
Достигнута договорённость о продолжении активных контактов на разных уровнях и совместной работы на основе «дорожной карты».