Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlarining keng doiradagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Unda tashkilotga a’zo mamlakatlar bilan birga kuzatuvchi maqomidagi davlatlar, xalqaro tashkilotlar delegatsiyalari rahbarlari ishtirok etdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar bermoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida mintaqaga doir dolzarb masalalarga e’tibor qaratib, ularni hal etish bo‘yicha amaliy takliflar bildirdi. Jahon bozorida raqobat keskinlashib, ekologik va demografik muvozanatsizlik yuzaga kelayotgani, terrorizm, ekstremizm va transmilliy jinoyatchilik xavfi saqlanib qolayotganini qayd etdi.
- Bugun xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha muvofiqlashgan siyosat yuritish, mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishi uchun qulay shart-sharoitlar shakllantirish muhim, - dedi davlatimiz rahbari.
Markaziy Osiyodagi barqarorlik va ochiqlik keng hamkorlik hamda muhim mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish uchun ulkan imkoniyatlar yaratayotgani ta’kidlandi. «O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy» temir yo‘li qurilishi shunday muhim loyihalardan biri bo‘lib, savdo aloqalari va investitsiya oqimiga kuchli turtki beradi.
Mintaqaviy xavfsizlik masalasiga e’tibor qaratar ekan, Prezidentimiz bu ko‘p jihatdan Afg‘onistondagi vaziyatga bog‘liq ekanini qayd etdi. Ushbu sammit doirasida «ShHT - Afg‘oniston» muloqot guruhining «yo‘l xaritasi» qabul qilinishi, ushbu mamlakatning mintaqaviy hamkorlikka faol jalb etilishi muhimligini ta’kidladi.
«Aqlli» qishloq xo‘jaligi va agroinnovatsiyalarni tatbiq etish sohasiga doir konsepsiya ishlab chiqish, resurs tejaydigan va ekologik toza texnologiyalarni keng joriy etish maqsadida ShHTning «yashil belbog‘i» dasturini qabul qilish taklifi bildirildi.
Shavkat Mirziyoyev xalqlarimizning tarixiy-madaniy merosi targ‘ibotini kuchaytirish, turizm salohiyatini to‘la ro‘yobga chiqarish muhimligini ta’kidlar ekan, har yili a’zo mamlakatlar shaharlaridan birini ShHTning turistik va madaniy poytaxti deb e’lon qilishni taklif qildi.

Шавкат Мирзиёев выдвинул важные инициативы по расширению сотрудничества в рамках ШОС
Состоялись расширенные переговоры глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества. В них наряду с лидерами стран-участниц организации приняли участие главы государств со статусом наблюдателя и делегаций международных организаций.
Президент Республики Узбекистан в своем выступлении обратил внимание на актуальные вопросы региона и высказал практические предложения по их решению. Он отметил, что ужесточается конкуренция на мировых рынках, усиливается экологический и демографический дисбаланс, сохраняется угроза терроризма, экстремизма и транснациональной преступности.
- Сегодня важно проводить согласованную политику по обеспечению безопасности, формировать благоприятные условия для устойчивого развития наших стран, - сказал глава государства.
Отмечалось, что стабильность и открытость в Центральной Азии создают огромные возможности для широкого сотрудничества и реализации важных региональных проектов. Одним из таких проектов является строительство железной дороги "Узбекистан-Кыргызстан-Китай", которая придаст мощный импульс торговым связям и притоку инвестиций.
Затрагивая вопросы региональной безопасности, Президент нашей страны отметил, что стабильность региона во многом определяется ситуацией в Афганистане. Важное значение имеет принимаемая сегодня «Дорожная карта» действий Контактной группы «ШОС - Афганистан», а также активное вовлечение этой страны в региональное сотрудничество.
Предложено разработать концепцию по внедрению "умного" сельского хозяйства и агроинноваций, принять программу "Зеленый пояс" ШОС для широкого освоения ресурсосберегающих и экологически чистых технологий.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность усиления продвижения историко-культурного наследия наших народов, полной реализации туристического потенциала и предложил объявлять каждый год один из городов стран-участниц туристической и культурной столицей ШОС.
Глава государства выдвинул предложения по развитию экономических связей в рамках ШОС, борьбе с изменением климата, внедрению зеленых технологий, укреплению сотрудничества в области информационных технологий.