O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gor boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda AQSh Davlat kotibining o‘rinbosari Kristofer Landau va boshqa rasmiy shaxslar ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston – AQSh strategik sheriklik munosabatlarining joriy yil 23 sentyabr kuni Nyu-York shahrida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Serjio Gor davlatimiz rahbariga AQSh Prezidenti Donald Trampning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi.
Jadal siyosiy muloqot, turli darajalardagi almashinuvlar va faol ishbilarmonlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, oktyabr oyi boshida AQSh Savdo palatasi delegatsiyasining tashrifi muvaffaqiyatli o‘tdi.
Qabul qilingan “yo‘l xaritasi” asosida sanoat, moliya, muhim minerallar, energetika, raqamlashtirish, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni ilgari surish dolzarbligi ta’kidlandi.
Global va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Bo‘lajak tadbirlar rejasi, shu jumladan kelgusi hafta Vashington shahrida “C5+1” formatidagi sammitni o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Шавкат Мирзиёев принял американскую делегацию во главе со специальным посланником Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гором. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Во встрече с американской стороны также приняли участие первый заместитель Государственного секретаря Кристофер Ландау и другие официальные лица.
В начале встречи Серджио Гор передал главе нашего государства искренние приветствия и теплые пожелания Президента США Дональда Трампа.
С удовлетворением отмечен интенсивный политический диалог, обмены на разных уровнях, активные бизнес-контакты. Растут объемы товарооборота, в начале октября успешно прошел визит миссии Торговой палаты США.
Подчеркнута важность продвижения проектов в области промышленности, финансов, критических минералов, энергетики, цифровизации, сельского хозяйства и других приоритетных направлениях на основе принятой «дорожной карты».
Стороны также обсудили вопросы укрепления партнерства в сфере безопасности, борьбы с терроризмом и экстремизмом, а также незаконной миграцией.
Состоялся обмен мнениями по актуальным аспектам глобальной и региональной повестки.
Рассмотрен также график предстоящих мероприятий, в том числе в рамках саммита в формате “C5+1”, который состоится на следующей неделе в городе Вашингтоне.