Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Prezidentini tabrikladi
8-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari birodar Tojikiston Prezidenti va xalqini mustaqillikka erishilganining 30 yilligi bilan samimiy muborakbod etib, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik, katta muvaffaqiyatlar va ravnaq tilaklarini izhor etdi.
O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo savdo-iqtisodiy sohadagi sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Prezidentlar joriy yilning 16-17-sentyabr kunlari Dushanbe shahrida o‘tkaziladigan Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi majlisi tadbirlariga tayyorgarlikning borishini ko‘rib chiqdilar, shuningdek, Afg‘onistonda vujudga kelayotgan vaziyat yuzasidan fikr almashdilar.
ShHTning bo‘lajak sammiti doirasida yetakchilar ikki tomonlama va mintaqa kun tartibidagi masalalar yuzasidan alohida uchrashuv o‘tkazishi yuzasidan kelishuvga erishildi.

Мирзиёев поздравил Эмомали Рахмона с 30-летием независимости Таджикистана
8 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Глава нашего государства сердечно поздравил Президента и братский народ Таджикистана с 30-летием обретения независимости страны, выразил искренние пожелания мира, благополучия, больших успехов и процветания, сообщает пресс-служба президента.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-таджикского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Президенты рассмотрели ход подготовки к предстоящим мероприятиям заседания Совета глав государств-участников Шанхайской организации сотрудничества 16-17 сентября этого года в городе Душанбе, а также обменялись мнениями по складывающейся ситуации в Афганистане.
Достигнута договоренность, что лидеры проведут отдельную встречу по вопросам двусторонней и региональной повестки в рамках программы предстоящего саммита ШОС.