Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Lukashenko Qo‘shma bayonot imzolashdi
Samarali muzokaralardan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi. Bu haqda O‘zbekiston Prezidenti Matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko tomonidan Qo‘shma bayonot imzolandi.
Tashrif doirasida sheriklikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha 19 hujjat imzolandi. 2019-2023-yillarda sotsial-iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo shartnoma va uni amalga oshirish dasturi ular orasida alohida ahamiyatga egadir.
Bundan tashqari, kuni kecha o‘tgan biznes-forumda umumiy qiymati 230 million dollardan ortiq bo‘lgan shartnoma va bitimlar imzolangani ta’kidlandi.
Ommaviy axborot vositalari vakillari uchun o‘tkazilgan brifingda davlat rahbarlari muzokaralar ochiq va ishonch ruhida o‘tgani, natijalar shunga yarasha mustahkam va keng ko‘lamli bo‘lishini qayd etdi.
Foto: O‘zbekiston Prezidenti Matbuot xizmati
Prezident Shavkat Mirziyoyev Belarus Prezidentining 24 yildan keyingi tashrifi tom ma’noda tarixiy bo‘lgani, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni amaliy mazmun bilan boyitganini ta’kidladi.
Tashrif davomidagi muhokamalar O‘zbekiston va Belarusning ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga intilishini tasdiqladi. Bu o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga kuchli sur’at bag‘ishlab, uni sifat jihatidan yangi, yanada yuksak bosqichga olib chiqadi, dedi davlatimiz rahbari.

Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко подписали Совместное заявление
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко подписали Совместное заявление. Об этом сообщила пресс-служба Президента Узбекистана.
В целом в ходе визита подписано 19 документов по приоритетным направлениям партнерства. Особо важное значение среди них имеет межправительственный Договор о социально-экономическом сотрудничестве на 2019-2023 годы и программа по его реализации.
Кроме того, на совместном бизнес-форуме, прошедшем накануне, заключены новые контракты и соглашения на сумму более 230 миллионов долларов.
На брифинге для средств массовой информации главы государств отметили, что переговоры прошли в духе открытости и доверия, эффект от их результатов будет долгосрочным и всеобъемлющим.
Фото: Пресс-служба Президента Узбекистана
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что первый за последние 24 года исторический визит Президента Беларуси прошел всесторонне плодотворно и обогатил двустороннее сотрудничество практическим содержанием.
Переговоры подтвердили стремление Узбекистана и Беларуси укреплять многоплановые партнерские отношения. Визит даст мощный импульс дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества, выведет узбекско-белорусские отношения на качественно новый, ещё более высокий уровень, сказал глава нашего государства.