Shavkat Mirziyoyev va Imron Xon tor doirada muzokara o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon tor doirada muzokara o‘tkazdi.
Pokiston Bosh vaziri davlatimiz rahbarini tashrifi bilan qutlab, O‘zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirish Pokiston uchun ustuvor ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Uchrashuvda asosiy e’tibor ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga qaratildi.
Keyingi yillarda aloqalar ancha faollashdi. Bundan tashqari, ikki mamlakatning turdosh vazirlik va idoralari, hududlar rahbarlari doimiy muloqotda bo‘lib, oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirmoqda.
Pandemiyaga qaramay, barcha sohalardagi aloqalar rivojlanmoqda. Xususan, 2021-yilda o‘zaro savdo aylanmasi qariyb 50 foizga o‘sdi. Joriy yil boshidan yana 70 foiz o‘sish kuzatildi. Bugungi kunda O‘zbekistonda pokistonlik investorlar tomonidan tashkil etilgan 177 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
O‘zbekiston Prezidentining tashrifi arafasida Islomobodda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, biznes-forum, siyosiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoyev va Imron Xonning muloqotida ushbu tadbirlarning natijalari ko‘rib chiqildi. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy kelishuvlar hajmi avvalgi yillarga qaraganda o‘sgani, shu bilan birga, hali foydalanilmagan imkoniyatlar ko‘pligi qayd etildi.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatiga molik masalalar yuzasidan fikr almashilar ekan, tomonlarning pozitsiyasi bir xil yoki o‘xshash ekani tasdiqlandi.
O‘zbekiston va Pokiston xalqaro maydonda, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Afg‘onistonda kun sayin murakkablashayotgan gumanitar holat uning yaqin qo‘shnilari sifatida O‘zbekiston va Pokistonda jiddiy tashvish uyg‘otmoqda. Ushbu mamlakatga insonparvarlik ko‘magi ko‘rsatishga jahon hamjamiyati e’tiborini kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Imron Xon O‘zbekiston Prezidenti tuhfa qilgan Urducha-o‘zbekcha mushtarak so‘zlar lug‘atini katta mamnuniyat bilan qabul qildi. Unda o‘zbek va urdu tillaridagi 3 mingdan ortiq bir xil ma’noli so‘zlar jamlangan.

Шавкат Мирзиёев и Имран Хан провели переговоры в узком формате
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан провели переговоры в узком формате.
Приветствуя главу нашего государства, Премьер-министр Пакистана особо отметил, что дальнейшее развитие сотрудничества с Узбекистаном имеет приоритетное значение для его страны.
Основное внимание на переговорах было уделено вопросам укрепления стратегического партнерства, развития политического, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
В последние годы отмечается активная динамика в развитии двусторонних отношений. Поддерживаются постоянные контакты на уровне министерств и ведомств, регионов двух стран, последовательно реализуются договоренности, достигнутые на высшем уровне.
Несмотря на пандемию, взаимодействие развивается по всем направлениям. В 2021 году взаимный товарооборот вырос на 50 процентов. Рост с начала текущего года составляет 70 процентов. Сегодня в Узбекистане действуют 177 предприятий, созданных с пакистанскими инвесторами.
В преддверии визита Президента Узбекистана в Исламабаде состоялись заседание Межправительственной комиссии, бизнес-форум и политические консультации.
Шавкат Мирзиёев и Имран Хан обсудили итоги этих мероприятий. Отмечено, что объем торгово-экономических и инвестиционных соглашений увеличился по сравнению с предыдущими годами, но вместе с тем остается большое пространство для развития.
В ходе обмена мнениями по вопросам региональной и международной повестки подтверждено совпадение или схожесть позиций.
Узбекистан и Пакистан поддерживают друг друга на международной арене, в частности, в рамках Организации Объединенных Наций, Шанхайской организации сотрудничества, Организации исламского сотрудничества и Организации экономического сотрудничества.
Ухудшение гуманитарной ситуации в Афганистане вызывает серьезную озабоченность Узбекистана и Пакистана, а также других стран региона. Отмечена важность расширения усилий международного сообщества по оказанию гуманитарной помощи афганскому народу.
Имран Хан с огромной благодарностью принял подаренный ему Президентом Узбекистана Урду-узбекский словарь общеупотребительных слов, который содержит более 3000 слов, имеющих значение, одинаковое на узбекском и урду.