Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin telefon orqali muloqot qilishdi
15 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini chuqurlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari joriy yilning 26-28 may kunlari Rossiya Federatsiyasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini muhokama qildilar.
Tovar ayirboshlash hajmini oshirish, ikki mamlakat yetakchi korxonalari va hududlari o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish, qo‘shma investitsiya loyihalari va gumanitar dasturlarni amalga oshirish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan choralar ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин провели телефонный разговор
15 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-российского многопланового сотрудничества, углубления отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
Президенты Узбекистана и России обсудили ход реализации договорённостей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан 26-28 мая этого года.
Особое внимание было уделено вопросам принятия скоординированных мер по увеличению объемов товарооборота, развития кооперационных связей между ведущими предприятиями и регионами двух стран, реализации совместных инвестиционных проектов и гуманитарных программ.