Shavkat Mirziyoyevni Anqarada Rajab Toyyib Erdo‘g‘on kutib oldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga rasmiy tashrif bilan Anqara shahriga keldi.
«Esenbog‘a» xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonlarni Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on va rafiqasi kutib oldi.
Ikki davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Davlat rahbarlari va birinchi xonimlar qisqa uchrashuv o‘tkazdilar. Suhbatda O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Bugun Oqsaroy qarorgohida oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Muzokaralarda siyosat, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport, energetika, madaniyat, gumanitar soha va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirish bilan bog‘liq masalalar atroflicha ko‘rib chiqiladi.
Anqara shahridagi tadbirlar doirasida Xatay viloyatining Arsuz tumanida «O‘zbekiston» turar joy majmuasining ochilishi va Istanbulda o‘zbek maktabining qurilishini boshlashga bag‘ishlangan marosim ham bo‘lib o‘tadi.

Шавкат Мирзиёев с супругой прибыл в Турцию
Президент Шавкат Мирзиёев 29 января вместе с супругой прибыл с официальным визитом в город Анкару. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В международном аэропорту «Эсенбога» высоких гостей встретили Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган с супругой.
Были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
Состоялась краткая встреча глав двух государств c участием первых леди.
В ходе беседы лидеры обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Затем в резиденции президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана «Ак сарай» в городе Анкаре состоялась церемония официальной встречи президента Шавката Мирзиёева.
Главу нашего государства встретил лидер Турции.
На площади в честь высокого гостя был выстроен Почетный караул. Президенты поднялись на подиум. В исполнении военного оркестра прозвучали государственные гимны двух стран. Лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.