O‘zbekiston yetakchisi Bryussel shahrida Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen hamda Belgiyaliklar Qiroli Filipp bilan samarali muzokaralar o‘tkazdi.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi tarixiy bitimni imzolash marosimida ham ishtirok etdi. Ushbu hujjat o‘zaro manfaatli hamkorlikni, eng avvalo, savdo va investitsiya sohalarida kengaytirish va mustahkamlash uchun yangi, keng qamrovli huquqiy asos yaratadi.
Davlatimiz rahbari Yevropaning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan ham uchrashuv o‘tkazib, ustuvor yo‘nalishlarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildi.
Tashrif davomida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi bo‘yicha Yevropa Ittifoqi bilan ikki tomonlama muzokaralar yakunlangani ham ma’lum qilindi.

Официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Бельгию завершился.
В ходе пребывания в городе Брюсселе глава нашего государства провел продуктивные переговоры с Президентом Европейского совета Антониу Коштой и Президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, а также Королем бельгийцев Филиппом.
Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии подписания исторического Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским Союзом, которое формирует новую, всеобъемлющую правовую базу для расширения и укрепления взаимовыгодного сотрудничества, прежде всего в области торговли и инвестиций.
Лидер нашей страны также провел встречу с главами ведущих европейских компаний и финансовых учреждений, в ходе которой обсуждены перспективы реализации новых совместных проектов в приоритетных направлениях.
В ходе визита было объявлено о завершении двусторонних переговоров с Европейским Союзом по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию.