Toshkent shahrida yana o‘n beshta ko‘prik quriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Chilonzor tumani Bunyodkor va Cho‘ponota ko‘chalari kesishmasida bunyod etilayotgan yo‘l o‘tkazgichni ko‘zdan kechirdi.
Ushbu yo‘l o‘tkazgichning umumiy uzunligi 676 metr, kengligi 24 metrdan ziyod bo‘ladi. Transportlar 6 qatorda harakatlanadi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyatiga qarashli «Ko‘prik qurilish tresti» korxonasi tomonidan olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari yakunlanish arafasida. Bugungi kunda ustunlarga temir-beton plitalar yotqizilib, yo‘lgacha bo‘lgan oraliq shag‘al bilan to‘ldirilmoqda. Har biri 124 metr bo‘lgan ikkita piyodalar estakadasi qurilishi davom etmoqda.
Prezident matbuot xizmati xabariga ko‘ra, shu yerda yangi ko‘priklar qurish, mavjudlarini ta’mirlash va ekspluatatsiya qilish borasidagi ishlar taqdimoti o‘tkazildi. Toshkent shahrida yana o‘n beshta joyda yo‘l o‘tkazgichlar qurilishi ma’lum qilindi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizdagi barcha ko‘priklarni inventarizatsiyadan o‘tkazish, ularni saqlash va rejali ta’mirlash zarurligini ta’kidladi. Shu maqsadda ko‘priklarni ekspluatatsiya qilish bilan shug‘ullanadigan tizim yaratish, bunga ixtisoslashgan kadrlar tayyorlash va zamonaviy qurilish materiallarini o‘zlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

В Ташкенте будет построено еще 15 путепроводов
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел путепровод, строящийся на пересечении улиц Бунёдкор и Чупонота в Чиланзарском районе.
Общая длина этого путепровода составит 676 метров, ширина - более 24 метров. Движение на мосту будет шестиполосным.
Строительные работы, которые выполняет предприятие «Куприк курилиш трести» при акционерном обществе «Узбекистон темир йуллари», близки к завершению. Продолжается строительство двух пешеходных эстакад длиной 124 метра каждая.
Здесь же состоялась презентация планов по строительству новых, ремонту и эксплуатации существующих путепроводов. Было сообщено, что путепроводы будут построены в еще 15 местах Ташкента.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость инвентаризации всех путепроводов по стране, обеспечивать их качественное содержание и плановый ремонт. С этой целью было поручено создать целостную систему по эксплуатации путепроводов с подготовкой соответствующих кадров, а также освоить производство современных строительных материалов.