Xiva xonligi davrida turkmanlar uchun qishloqlar, uy-joylar barpo etilgan. Urganch tumanidagi «Ulli hovli» majmuasi ana shunday tarixiy obidalardan biridir. O‘n yettinchi asrda qurilgan majmuada qadimiy hovlilar, turkman madaniyatiga oid osori-atiqalar, ularni o‘rab turgan qo‘rg‘on saqlanib qolgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bu yerda ta’mirlash va obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. Yigirma o‘rinli mehmonxona qurildi. Turkman o‘tovlari o‘rnatildi. Sayyohlik va ziyorat turizmi uchun barcha sharoit yaratildi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari «Ulli hovli»ni tomosha qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.

«Улли-ховли» – древний двор двух народов (фото)
Узбеки и туркмены издревле соседствуют в мире и согласии. Во времена Хивинского ханства строились поселки для туркмен. Одним из таких исторических памятников является комплекс «Улли-ховли» («Большой двор»). В крепости, возведенной в семнадцатом веке, сохранились древние дворы, старинные предметы туркменской культуры, комплекс обнесен стеной.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева здесь осуществлена реставрационная и благоустроительная работа. Построена гостиница на 20 мест, установлены туркменские юрты, созданы все условия для туризма.
Президенты Узбекистана и Туркменистана посетили «Улли-ховли». Об этом сообщила пресс-служба президента.